Reklama
Reklama

Jak najszybciej postaw w ogrodzie. Pozbędziesz się kleszczy, komarów i much

Wiosną i latem chętnie spędzamy czas w ogrodzie. Nic tak nie relaksuje, jak odpoczynek wśród zieleni. Niestety nie zawsze na dworze jest bezpiecznie. Czyhają tam na nas kleszcze, które mogą przenosić groźne choroby. Na szczęście istnieje prosty sposób, żeby pozbyć się tych pasożytów. Przy okazji przepędzimy również dokuczliwe komary i muchy.

Kleszcze są pasożytami, żywiącymi się krwią ssaków, ptaków i gadów. Występują w lasach, ale też w ogrodach, w których jest dużo krzewów. W Polsce pojawiają się już na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia. Sprawdź, jak przepędzić je z naszego terenu i tym samym uniknąć ich ataku. 

Dlaczego kleszcze są groźne?

Kleszcze wykrywają swoich żywicieli za pomocą wrażliwych receptorów chemicznych, umieszczonych na odnóżach. Ich ukąszenie jest bezbolesne, dlatego trudno o natychmiastową reakcję. 

Po przyjściu z dworu powinniśmy dokładnie obejrzeć swoje ciało. Zbyt późne wykrycie kleszcza prowadzi do rozwoju groźnych chorób, tj. bolerioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. W pierwszym przypadku może dojść do poważnych problemów neurologicznych, stawowych i sercowych, natomiast w drugim do trwałego uszkodzenia układu nerwowego. 

Co więcej, cykl rozwojowy kleszcza składa się z kilku etapów: najpierw z jaja wykluwa się larwa, która następnie przeobraża się w nimfę, a ostatecznie w dorosłego osobnika - na każdym z tych poziomów pajęczak może być nosicielem chorobotwórczych drobnoustrojów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak myć meble ogrodowe po zimie? Wypróbuj myjkę ciśnieniową

Domowy sposób na pozbycie się kleszczy z ogrodu

Kleszczy możemy pozbyć się z ogrodu w prosty i naturalny sposób - wystarczy przyciągnąć ich naturalnych wrogów, czyli ptaki.

Dobrym pomysłem jest ustawienie budki lęgowej lub karmnika, które zachęcą te zwierzęta do częstszych odwiedzin. Ptaki, poszukując pożywienia, będą przeszukiwać rośliny i trawniki, zjadając kleszcze, ale też komary czy muchy. 

Ten sposób cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ jest skuteczny i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Co więcej, nie szkodzi środowisku, dzięki czemu jest świetną alternatywą dla chemicznych środków ochrony. To przyjazny przyrodzie sposób na ograniczenie liczby pajęczaków w otoczeniu.

Inne, naturalne sposoby na przepędzenie kleszczy z ogrodu

Kleszcze przepędzimy z ogrodu, jeśli posadzimy rośliny, które je odstraszają. Przykładowo pajęczaki nie tolerują zapachu aromatycznych ziół, tj. bazylia, rozmaryn, mięta, tymianek czy lawenda. 

Nie musimy sadzić tylko ziół. Kleszcze nie znoszą również woni konkretnych roślin ozdobnych. Mowa o pysznogłówce, geranium czy różach. Warto rozważyć ich posadzenie w miejscach, gdzie najczęściej przebywamy, czyli w pobliżu tarasu, altany czy placu zabaw dla dzieci. To prosty i ekologiczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w ogrodzie.

Zobacz też:

Połóż to na parapecie. Komary nawet nie zbliżą się do okien

Muchy nie cierpią tego zapachu. Wystarczą 2 składniki, by nie wlatywały do domu

Po świętach zostało ci pieczone mięso? Tyle dni możesz je trzymać w lodówce

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby