Tak szybko umyjesz meble ogrodowe po zimie. Uważaj, żeby nie popełnić błędu
Słonecznych dni jest już coraz więcej, za niedługo będziemy mogli spędzać popołudnia na świeżym powietrzu w przyjemnej aurze. Jednak większość mebli ogrodowych po zimie, potrzebuje dokładnego wyczyszczenia. Jak to zrobić? Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Niemniej warto pamiętać, o kilku zasadach, aby nie zniszczyć krzeseł i stołów.
Użycie myjki ciśnieniowej to jeden z najskuteczniejszych sposobów na wyczyszczenie mebli ogrodowych z brudu po zimie. Urządzenie to jest bardzo proste w obsłudze, jednak podczas czyszczenia krzeseł czy też stołów powinniśmy pamiętać o paru zasadach.
Jeszcze przed uruchomieniem myjki należy sprzątnąć z mebli większe zanieczyszczenia m.in. suche liście czy też piasek. Meble ustaw na płaskim podłożu — co ważne jeśli są już stare, czy też uszkodzone to strumień z myjki może dodatkowo je zniszczyć. To dobra metoda, ale tylko w przypadku mebli ogrodowych w dobrym stanie.
Istotny jest również wybór dysz, najlepiej sprawdzą się dysze o szerokim kącie rozprysku. Ponadto warto nie przesadzać z ciśnieniem 100 bar to optymalna wartość w przypadku większości mebli, jeśli są metalowe, to można zwiększyć to do 150 bar, a jeśli drewniane to zmniejszyć do 50 bar. Lepiej zawsze zaczynać od niższego ciśnienia. Tak jak w przypadku większości myjek m.in., tych do samochodu, należy zachować odpowiednią odległość od czyszczonego obiektu, a jest to minimum 30 cm. Nie należy również myć jednego miejsca przez dłużej niż kilka sekund — zwłaszcza jeśli jest to drewno, które może się wtedy odkształcić.
W przypadku odświeżenia mebli po zimie zazwyczaj wystarczy sama woda, jednak jeśli są bardzo brudne, można również użyć detergentów, dedykowanych do danego rodzaju materiału.
Sprawdź także: Wyjmij z lodówki i rozsyp na dywanie. Na Wielkanoc będzie czysty, jak nigdy
Każde meble myte wodą, bez względu na to, z jakiego materiału są wykonane, muszą być odpowiednio wysuszone. Dlatego też lepiej sprzątać je w słoneczny dzień — wystawione po umyciu na ciepłe promienie, szybko pozbędą się nadmiaru wody. Jeśli dzień jest pochmurny, warto użyć ściereczki i zetrzeć wodę, tak aby meble nie były długo wilgotne. W przypadku drewna grozi to pleśnią, zaś przy metalu może pojawić się korozja.
Dobrą opcją jest również nałożenie preparatów ochronnych po umyciu — na drewno można nanieść impregnat, a na metal środki antykorozyjne. To pozwoli cieszyć się pięknymi meblami ogrodowymi przez dłuższy czas.
Zobacz też:
Rozsyp to w ogrodzie, a kleszcze wyniosą się, gdzie pieprz rośnie
Lubisz czekoladę? W sklepie wybieraj tę, jest najzdrowsza
Seniorzy jak ognia powinni unikać tego w diecie. Zwiększają ryzyko chorób i skracają życie