Gdzie wyrzucasz zużyte gąbki do naczyń? Wiele osób popełnia błąd
Gąbki do naczyń to bardzo pożyteczne produkty, przeznaczone do mycia naczyń, garnków, sztućców czy patelni. Dzięki nim usuniemy z nich tłuste osady czy resztki jedzenia. Nie wszyscy jednak wiedzą, do jakiego pojemnika je wyrzucać, gdy już się zużyją. Wyjaśniamy, gdzie powinny trafić.
Gąbki do naczyń to bardzo przydatne w kuchni produkty. Pozwalają oczyszczać naczynia i garnki z zabrudzeń, jednak z powodu ciągłego kontaktu z zanieczyszczeniami dość szybko się zużywają. O ile nie mamy kłopotu z właściwym wskazaniem, gdzie powinna trafić plastikowa butelka czy papierowy karton, o tyle wiele osób wyrzuca gąbki do naczyń do nieodpowiedniego pojemnika na odpady. Gdzie powinny trafić? Podpowiadamy.
Wszyscy podlegamy obowiązkowi segregacji śmieci. Sporo osób ma jednak trudności z określeniem, gdzie wyrzucać rzeczy codziennego użytku. Gąbki do naczyń to produkty, z których korzysta się często. Z uwagi na ten fakt dość szybko się jednak zużywają. Niektórzy zresztą niewłaściwie o nie dbają, ponieważ po każdym użyciu powinny zostać dokładnie wypłukane pod bieżącą, ciepłą wodą i odciśnięte z jej nadmiaru.
Podobnie jak gąbki przeznaczone do mycia ciała, auta czy ścierania tablic, gąbki do mycia naczyń są wodochłonne. Z racji na materiał, z jakiego je wykonano, mogą trafić tylko do jednego pojemnika na śmieci. Nie nadają się bowiem do recyklingu.
Czytaj też: Zwiń w kulkę i włóż do szafy. Uciążliwy problem zniknie raz, dwa
Gąbki do naczyń nie są wykonane ani z plastiku, ani z metalu, ani też z papieru. Żadna gąbka — bez względu na przeznaczenie — nie nadaje się więc do recyklingu. Nie może zatem zostać wyrzucona do żadnego pojemnika na odpady segregowane.
Odpowiedni pojemnik na gąbki do mycia naczyń to ten przeznaczony na odpady zmieszane. Warto jednak pamiętać, by do kosza trafiły dopiero, gdy będą suche. Jeśli zaś mamy do czynienia z większymi gąbkami - na przykład tymi tapicerskimi — warto je oddać do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych).
Zobacz też:
Wcale nie ryż. Najlepszy pochłaniacz wilgoci zrobisz z tej przyprawy
Jak często trzeba zmieniać poszewkę na poduszkę? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Wiesz, gdzie wyrzucić puszkę po rybie? Prawie każdy robi to źle