Reklama
Reklama

Gdzie wyrzucasz metalowe nakrętki od butelek i słoików? One nadają się do recyklingu

Wiosna i lato to czas szykowania domowych przetworów. Najczęściej trafiają one do słoików, byśmy mogli z nich korzystać jesienią i zimą. Gdzie jednak powinny trafić zużyte słoiki i gdzie wyrzucać nakrętki czy wieczka? Wyjaśniamy.

Słoiki to naczynia, przeznaczone do przechowywania różnych produktów. Występują w rozmaitych wielkościach i są szczelnie zamykane, co umożliwia na przykład wykonywanie przetworów. Najczęściej słoje są szklane, ale naczynia te bywają też ceramiczne lub plastikowe.

Mamy je często w domach, a kiedy już nie są potrzebne lub z jakiegoś powodu się zużyją, powstaje dylemat, gdzie je wyrzucić. Szklane słoiki powinny trafić do szkła. Co jednak z nakrętkami?

Gdzie wyrzucać słoiki i nakrętki od słoików? To proste

Słoiki wraz ze szczelnymi nakrętkami pomagają przechowywać żywność przez długi czas. Nakrętki z czasem jednak ulegają zużyciu i trzeba je wymienić na nowe. Słoiki również z czasem przestają się nadawać do użycia. Na szczęście oba te elementy nadają się do recyklingu. Nie powinniśmy jednak wyrzucać ich do kosza z odpadami zmieszanymi. Gdzie zatem powinny trafić?

Słoiki należy wyrzucać do pojemników na szkło. Zakrętki należy zaś umieszczać w żółtych pojemnikach, przeznaczonych na metale i tworzywa sztuczne. Metalowe nakrętki od słoików nie powinny zatem sprawiać żadnych trudności, jeśli chodzi o recykling.

Czytaj też: Masz w łazience taką zasłonę prysznicową? Lepiej ją wyrzuć, jest szkodliwa dla zdrowia 

Gdzie wyrzucać wieczka od słoików? Na to zwróć uwagę

Wiele przetworów zapakowanych jest nie w typowe słoiki, lecz specjalne weki. Mają szklane wieko, ale również gumkę i metalowy pałąk. Jeśli ulegną uszkodzeniu lub przestaną być potrzebne, powinny trafić do kosza. Gdzie je jednak wyrzucić? Warto przede wszystkim poszukać odpowiednich oznaczeń na słoiku i zobaczyć, czy nadaje się on do recyklingu. Graficzne przedstawienia trójkąta na tle pojemnika ze strzałkami wskazuje, że zarówno słoik, jak i wieczko można wyrzucić do kosza na szkło. W przeciwnym wypadku całość należy umieścić w pojemniku na odpady niesegregowane.

Gumowe gumki i metalowe zamknięcia mogą zaś trafić do pojemników przeznaczonych na metale i tworzywa sztuczne. Segregując odpady warto też mieć na uwadze, co przechowywaliśmy w danym słoiku. Jeśli znajdował się w nim na przykład smar czy olej techniczny, tak nakrętka, jak i słoik powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Najlepiej zaś oddać je do PSZOK, zajmującego się utylizacją odpadów trudnych i szkodliwych.

Zobacz też:

Cierpisz na bezsenność? Zastosuj tę metodę, a zaśniesz w kilka minut

Ta pora jest najlepsza na picie kawy. Dietetyk wyjaśnia, dlaczego

Gdzie wyrzucić zużyte filtry do wody? Całe życie robiłeś to źle

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzątanie | recykling