Gdzie wyrzucać zużyte gąbki do naczyń? Odpowiedź wcale nie jest oczywista
Gąbki do naczyń na dobre zagościły w naszych domach. Zaliczamy je do najczęściej używanych akcesoriów domowych. Wiele osób zastanawia się, jak poprawnie je utylizować, a więc w którym koszu powinny wylądować. Czas raz na zawsze rozwiać te wątpliwości.
Segregacja śmieci jest bardzo ważna. Zużyte przedmioty powinny trafiać do odpowiednich kontenerów, aby nie stanowiły zagrożenia dla środowiska. Tym razem skupimy się na gąbkach, przede wszystkim na tych, którymi zmywamy naczynia. Gdzie je wyrzucić? Odpowiedź może zszokować niejedną osobę.
Czy można wydłużyć czas użytkowania gąbki do naczyń? Okazuje się, że tak. Po każdym zmywaniu powinniśmy wyciskać z niej wodę i regularnie myć ją w kilku kroplach płynu do naczyń.
Mocno zabrudzone naczynia warto czyścić ciemną stroną tego akcesoria. Z kolei do przypalonych garnków polecamy używać innej szmatki.
Gdzie natomiast wyrzucać zużytą gąbkę do naczyń? Wybieramy do tego pojemnik z odpadami zmieszanymi, czyli czarny albo ciemnoszary kontener.
Często używanymi gąbkami są te do mycia ciała i je również wyrzucamy do opadów zmieszanych. Na popularności zyskują tzw. gąbki magiczne, które wystarczy polać wodą, aby doczyściły naczynia, ściany, buty czy kafelki w łazience. Wraz z czasem użytkowania, coraz bardziej zmniejszają swoją objętość, a ich zużyty, mały kawałek także powinien wylądować w czarnym kontenerze.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku szmatek używanych przy remoncie np. w trakcie malowania farbą czy intensywnego polerowania. Nie wyrzucajmy ich w całości, a potnijmy na kawałki, które jeszcze nadają się do wykorzystania.
Nieco inaczej jest z utylizacją gąbek tapicerskich, które służą do robienia wypełnień w siedzisku foteli. Nie użyjemy ponownie ani skrawków tego akcesoria, ani też całych materaców.
W związku z tym pocięte wypełnienia muszą wylądować w koszu z odpadami zmieszanymi, natomiast te duże części oddajemy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Dodatkowo osoby wymieniające tapicerki zawodowo powinny podpisać umowę z odpowiednią firmą.
Zobacz też:
Zmniejszają ryzyko sklerozy i demencji. Wystarczy jeść kilka sztuk dziennie
Złoty napój z Indonezji. Pij codziennie, a zapomnisz o przeziębieniu i problemach z trawieniem
Zalewasz suszone grzyby taką wodą? Masz jak w banku, że będą twarde i gorzkie