Gdzie są grzyby? Leśniczy zdradza sekret udanych zbiorów
Sezon na grzyby trwa. Amatorzy wypraw do lasu szukają miejsc gwarantujących im powrót do domu z pełnymi koszykami. Jakie miejsca najbardziej upodobały sobie borowiki, koźlarze czy kurki? Gdzie można znaleźć najwięcej grzybów?
Na początku trzeba zacząć od najważniejszej rzeczy, czyli od bezpieczeństwa. Na grzybobranie należy zabrać wygodną i nieprzemakalną odzież. Dzięki temu będzie można uniknąć dostania się wilgoci pod garderobę i zmarznięcia. Podstawą są długie spodnie, rękawy, wodoodporne buty i kurtka przeciwdeszczowa oraz czapka z daszkiem.
W lesie kluczowa jest orientacja w terenie oraz komunikacja z innymi osobami. Dlatego trzeba wziąć ze sobą naładowany telefon z mapami offline, kompas i zwykłą mapę. Do tego warto uzupełnić swój ubiór o odblaskowe elementy lub fragmenty o białym - widocznym kolorze. Dzięki temu łatwo będzie znaleźć grzybiarza, jeśli się zgubi. Jeśli ktoś wybiera się do lasu w grupie, to należy przestrzegać zasady, aby pozostawać z resztą grzybiarzy w zasięgu wzroku.
Do najlepszych miejsc na zbieranie grzybów zaliczają się lasy sosnowe. W Polsce stanowią aż 60% terenów leśnych. Igły drzewa rozłożone na powierzchni ziemi są idealnym podłożem dla wzrostu grzybów. Zapewniają optymalną wilgotność i temperaturę.
Oprócz lasów sosnowych grzyby mogą też rosnąć w okolicy rzek, potoków i strumyków. Jeśli w okolicy znajduje się koryto wodne, to warto przespacerować się wzdłuż, poszukując grzybów. Będą one rosnąć również w okolicy rozkładających się kłód.