Reklama
Reklama

Efektowna ozdoba świąteczna do twojego domu. Wykonasz ją w kilka minut

Wiele osób przystraja swój dom na święta, chcąc wprowadzić do niego uroczystą atmosferę i sprawić, by elegancko się prezentował, gdy przyjdą goście. Wiele wspaniałych ozdób możemy kupić, ponieważ sklepowe półki wprost się od nich uginają. Część dekoracji jesteśmy jednak w stanie wykonać sami. Efektowna ozdoba świąteczna może mieć na przykład formę popularnego „lasu w słoiku”. Jak go przygotować, by wprowadził do wnętrza świąteczny klimat?

"Las w słoiku" to kompozycja roślin, przypominająca miniaturowy ogród. Specjalnie dobrane rośliny wytwarzają mikroklimat, który pozwala im przetrwać nawet bez dopływu powietrza. Zamknięty w szklanym słoju ekostystem efektownie wygląda i jest niezwykle trwały. Wykonane specjalnie na święta Bożego Narodzenia ozdoby tego typu nie muszą wcale wykorzystywać żywych roślin. Słój nie musi też wcale być zamknięty. W końcu dekoracja ma przetrwać jedynie przez kilka świątecznych tygodni. Pomysłem na wykonanie podobnej, oryginalnej ozdoby podzielił się z internautami @szefdiy na swoim profilu na TikToku.

Świąteczny las w słoiku — czego potrzebujemy?

Do wykonania lasu w słoiku będzie potrzebny przede wszystkim duży słój, a także niewielka choinka. Świąteczne drzewko w miniaturce może być żywe lub sztuczne — w zależności od indywidualnych upodobań. Jeśli zdecydujemy się na żywą roślinkę, możemy wyjąć ją z doniczki, lecz pozostawmy wystarczająco dużo ziemi, by mogła swobodnie przetrwać. Tak właśnie zrobił @szefdiy. Z uwagi na ewentualny problem z podlewaniem, można jednak swobodnie wybrać sztuczne drzewko.

Potrzebujemy również keramzytu czy kamieni, które pomogą utrzymać wilgoć w słoiku. To ważne, jeśli drzewko jest prawdziwe. Podłoże musimy dopasować do wymagań konkretnej rośliny. Wybierzmy to dedykowane do wybranego przez nas drzewka. Przyda się także mech i różnego rodzaju świąteczne ozdoby — Mikołaje, renifery, sztuczny śnieg, bombki, świąteczne światełka, gwiazdki itp. Wybieramy takie dodatki, jakie chcielibyśmy widzieć w słoju i jakie będą pasowały do wnętrza, w którym się on znajdzie.

Czytaj też: Jak udekorować stół wigilijny? O tym nie możesz zapomnieć 

Las w słoiku na święta — jak wykonać dekorację?

Na dno słoja wysypujemy kamienie lub keramzyt. Na tak przygotowanej warstwie trzeba rozłożyć podłoże — ziemia i ewentualne dodatki muszą być dopasowane do wymagań konkretnego drzewka. Pośrodku utwórzmy wnękę, w której umieszczamy roślinę. Następnie delikatnie obsypujemy ją ziemią, rozdrabniając ją w dłoniach.

Na powierzchni, wokół drzewka rozkładamy mech. Na nim z kolei ustawiamy wybrane dekoracje świąteczne. Drzewko można owinąć światełkami, by ozdoba była podświetlana. Można je też ozdobić warstwą sztucznego śniegu.

Zobacz też:

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

Ekran telewizora czyść tylko w ten sposób. Kurz przestanie na nim osiadać

Posadź je na parapecie. Pająki stracą ochotę na wizytę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: święta | domowe sposoby