Reklama
Reklama

Drewnianą deskę do krojenia czyść tylko w ten sposób. Wszystko, co niezbędne znajdziesz w kuchni

Wiele osób korzysta z drewnianych desek. Jednak nie każdy pamięta o tym, że należy je odpowiednio pielęgnować, aby się nie uszkodziły i by mogły nam służyć przez wiele lat. Co więcej, musimy je również czyścić we właściwy sposób, szczególnie gdy mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia plamami. Wtedy to z pomocą przychodzi sprawdzony, domowy sposób. Podpowiadamy, jak skutecznie wyczyścić drewnianą deskę.

Deski do krojenia oraz pozostałe przedmioty wykonane z drewna, które goszczą w naszych kuchniach, wymagają od nas szczególnej troski, aby mogły przetrwać wiele lat. Jeżeli nie chcemy, by drewno pękało, puchło i by pojawiały się na nim nieestetyczne przebarwienia, to musimy odpowiednio zadbać o naszą deskę. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak dbać o drewniane deski?

Jeżeli chcemy, aby nasza drewniana deska służyła nam przez wiele lat, to musimy odpowiednio ją pielęgnować. Przede wszystkim po każdym użyciu deskę należy myć pod bieżącą, letnią wodą, używając do tego gąbki. Dodatkowo możemy użyć małej ilości płynu do naczyń, ale musimy pamiętać o tym, aby od razu go spłukać.

Po wymyciu naszej deski musimy zawsze wytrzeć ją do sucha. W przeciwnym razie deska wchłonie pozostawioną wodę, co sprzyja rozkładowi drewna, a także stwarza idealne warunki do rozmnażania się różnych grzybów. Może to spowodować, że deska zacznie pękać lub pojawią się na niej przebarwienia, wynikające z nagłej zmiany wilgotności. Wobec tego po każdym myciu najlepiej wytrzeć deskę suchą bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem papierowym.  

Czytaj również: Koce z polaru pierz tylko w ten sposób. Będą miękkie i ciepłe na długo

Czego unikać podczas używania drewnianej deski?

Oprócz zadbania o niektóre aspekty musimy także wiedzieć, czego nigdy nie robić, aby nie niszczyć naszej drewnianej deski. Najważniejszą zasadą jest to, by nie myć tego typu desek w zmywarce. Związane jest to, z tym że ma ona tam do czynienia z dużą ilością wody, długim procesem mycia oraz mocną chemią, co ostatecznie bardzo niszczy drewno. Dodatkowo może to spowodować brzydkie przebarwienia.

Pamiętajmy także, aby nie stawiać na desce gorących przedmiotów, takich jak czajnik, garnek czy słoiki po pasteryzacji. Mimo że wydaje się to wygodnym rozwiązaniem, może to sprawić, że na desce pozostaną mocne plamy, które są bardzo ciężkie do usunięcia.

Jak skutecznie wyczyścić drewnianą deskę?

Czasem jednak zdarzy się, że na naszej drewnianej desce pojawią się przebarwienia lub plamy, których nie możemy się pozbyć za pomocą samej wody i płynu do naczyń. Wtedy z pomocą przychodzi nam domowy sposób, do którego wystarczy nam cytryna, sól, bawełniana ściereczka oraz oliwa lub olej.

Po przygotowaniu wszystkich tych produktów możemy przystąpić do usuwania zabrudzeń. Oto co musimy zrobić krok po kroku:

  1. Drewnianą deskę nacieramy połówką cytryny i pozostawiamy tak na około 10-15 minut.
  2. Po tym czasie naszą deskę posypujemy solą i ponownie nacieramy ją drugą połówką cytryny.
  3. Powstałą w ten sposób mieszankę dokładnie spłukujemy z deski, używając do tego ciepłej wody.
  4. Deskę odkładamy na bawełnianą ściereczkę i zostawiamy, aby wyschła.
  5. Na koniec impregnujemy ją oliwą lub olejem i czekamy, aż tłuszcz wsiąknie. Nadmiar produktu wycieramy bawełnianą ścierką i gotowe. Dzięki temu prostemu sposobowi możemy cieszyć się czystą deską drewnianą!

 

Zobacz też:

Polacy zbierają te grzyby na potęgę, choć są trujące. Wkrótce zacznie się na nie sezon

Nie masz czasu na aktywność fizyczną? Dzięki tym ekspresowym ćwiczeniom utrzymasz formę

Woda przestanie zbierać się w lodówce. Wystarczy, że poznasz przyczynę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: czyszczenie | domowe sposoby | triki