Reklama
Reklama

Dosyp do prania, by ładnie pachniało. Już nigdy nie użyjesz płynu do płukania ze sklepu

Dostępne w sklepach środki do prania często zawierają mnóstwo substancji chemicznych, które podrażniają skórę i są nieprzyjazne dla alergików. Z tego powodu warto spróbować domowych sposobów, dzięki którym będziemy mogli zastąpić popularne chemikalia. Jednym z najprostszych przepisów, który warto wykonać, jest ten na płyn do płukania.

Domowy płyn do płukania składa się z trzech ogólnodostępnych i tanich składników. Sól usuwa resztki detergentu, przywraca tkaninom świeżość i zapobiega blaknięciu kolorów. Soda oczyszczona odpowiada za neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów, a olejek eteryczny zapewnia nowy ładny aromat

Poznaj proporcje, dzięki którym stworzysz własny płyn do płukania i już nigdy nie użyjesz tego kupionego w sklepie.

Przepis na domowy płyn do płukania

Do przygotowania domowego płynu do płukania potrzebne będą:

·      1 szklanka soli morskiej lub soli Epsom,

·      0,5 szklanki sody oczyszczonej,

·      20-30 kropel ulubionego olejku eterycznego.

Składniki wystarczy ze sobą dokładnie wymieszać i przełożyć do szczelnego pojemnika lub słoika. Podczas robienia prania należy wsypać 3-4 łyżki mieszanki do bębna wraz z ubraniami. Natomiast w miejsce na płyn w szufladce warto wlać odrobinę octu. Dzięki niemu odświeżymy kolor tkanin i zmiękczymy je.

Domowa alternatywa dla płynu do płukania

Płyn do płukania z użyciem soli to niejedyny sposób na domowy płyn do płukania. Istnieją również inne specyfiki, dzięki którym będziesz mógł uzyskać podobny efekt.

Jednym ze sposobów jest stworzenie płynu na bazie 220 ml wody, 40 g kwasku cytrynowego i kilku kropel olejku z drzewa herbacianego. Całość wystarczy wymieszać i zamknąć w szczelnym pojemniku. Do prania wystarczy używać 2-3 łyżki preparatu.

Zobacz też:

Buty ślizgają się na śniegu i lodzie? Spryskaj je tym, a unikniesz upadku

Zaklej pomidory taśmą w ten sposób, a się nie zepsują. Będą świeże przez 2 tygodnie

Nazywają ją “czarnym klejnotem kuchni”. W Polsce rzadko jedzona, choć ma mnóstwo zalet

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby