Reklama
Reklama

Dodaj aceton do kawy. Efekt cię zaskoczy i przyda się w czasie sprzątania

W walce z nieczystościami w domu nie można godzić się na półśrodki. Szczególnie jeśli ma się do czynienia z zalegającym tłuszczem. Ostatnim hitem wśród perfekcyjnych pań domu jest połączenie acetonu i kawy. Jaki efekt daje taka mieszanka i do czego można ją wykorzystać? Sprawdź koniecznie.

Aceton jest bezbarwnym rozpuszczalnikiem. Znajduje się m.in. w produktach takich jak zmywacz do paznokci lub farby. Co ciekawe, aceton występuje w naturze: w drzewach, roślinach, gazach wulkanicznych, czy efekt uboczny pożarów lasów. 

Aceton znajduje się też w ludzkim organizmie. Warto jednak wiedzieć, że narażenie się na kontakt z tą substancją może spowodować podrażnienie oczu, nosa i skóry. Z kolei spożycie doprowadza do zatrucia, problemów z oddychaniem i w końcu zgonu. Aceton jest również przydatnym narzędziem do walki z zabrudzeniami.

Połącz aceton i kawę – pozbądź się brudu

Zaschnięty tłuszcz na garnkach, piekarniku, czy okapie... To problemy każdego, kto chce utrzymać czystość w swoim domu. Na szczęście z wykorzystaniem domowych specyfików można sobie poradzić z brudem. 

Do przygotowania mikstury czyszczącej potrzebna będzie kawa rozpuszczalna i aceton. Można też wykorzystać zamiast acetonu standardowy zmywacz do paznokci. Trzeba połączyć oba składniki misce i dokładnie wymieszać.

Jak przygotować preparat do czyszczenia z acetonu i kawy?

Na początku powinno się przygotować nieduża miskę, na przykład taką, jaką używa się podczas przygotowywania owsianki. Potem należy do niej dodać cztery łyżki wrzątku, łyżkę kawy rozpuszczalnej i dwie łyżki acetony. Miks warto uzupełnić czterema łyżkami płynu do naczyń.

Powinno się przy tym uważać, aby nie wdychać mikstury, ponieważ aceton może podrażnić drogi oddechowe. Rozwiązaniem będzie nałożenie maseczki. W momencie, gdy roztwór ostygnie, należy go przelać do butelki z atomizerem.

Jak stosować miks acetonu i kawy w walce z brudem?

Stosowanie roztworu z acetonu, kawy i dodatkowego składnia - płynu do mycia naczyń, można używać na mocno zabrudzonych powierzchniach. Substancję trzeba nanieść, rozpryskując ją, a później można przemyć płaszczyznę, na przykład blatu czystą i nawilżoną ścierką. Dzięki swoim właściwościom miks acetonu i kawy będzie prawdziwą pomocą w walce z brudem w praktycznie każdym domu.

Alternatywa dla acetonu i kawy – pasta czyszcząca z sody

Warto też poznać alternatywę dla acetonu i kawy, czyli pastę czyszczącą z sody. Do przygotowania tego domowego środku potrzebne będą trzy opakowania sody oczyszczone, a także cztery łyżki wody i kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać - do momentu uzyskania konsystencji pasty. Mieszanka nada się do czyszczenia, na przykład armatury łazienkowej lub ceramiki, czy kamienia. Po zastosowaniu pasty z sody można usunąć jej resztki wilgotną szmatką.

Zobacz też:

Top 6 prezentów na Dzień Ojca. Ucieszą każdego tatę

Tak szybko podgrzejesz wodę w basenie. Wydasz mniej niż 10 złotych

Brak klimatyzacji to nie problem. Tak łatwo schłodzisz mieszkanie podczas upałów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: triki | domowe sposoby