Reklama
Reklama

​Czyste i błyszczące sztućce bez polerowania. Domowa pasta do czyszczenia za kilka złotych

Sztućce to, obok talerzy, jeden z podstawowych elementów wyposażenia kuchni, który wykorzystujemy codziennie. Jednak z czasem może się okazać, że ze srebrzystolśniących stają się po prostu... nieładne. Na szczęście istnieje prosty sposób, by odzyskać ich blask. Sprawdź, jak przygotować domową pastę do czyszczenia sztućców.

Wokół przyczyn utraty blasku sztućców narosło przez lata wiele legend i mitów. Na szczęście wiemy już, że rozwiązanie tego problemu jest o wiele łatwiejsze i wymaga tylko kilku składników, które najpewniej mamy w domu.

Dlaczego sztućce śniedzieją?

Wiele osób kojarzy śniedzenie sztućców z niską jakością materiałów, z których zostały wykonane. Jeszcze inni uważają, że dzieje się tak, gdy osoba korzystająca ze srebrnych sztućców czy biżuterii jest chora i w taki sposób objawia się choroba. Nic bardziej mylnego. Oba powyższe stwierdzenia to mity, a wytłumaczeniem śniedzenia sztućców jest po prostu reakcja chemiczna. Zawarte w nich srebro reaguje z siarczkiem srebra i tak powstają zaśniedzenia. Siarczek srebra to związek, który występuje nie tylko w powietrzu, ale także na skórze człowieka.

Czytaj również: W mig pozbędziesz się brzydkiego zapachu z mieszkania. Wystarczy, że położysz to na kaloryferze

Prosty sposób na czyste i błyszczące sztućce

Do przygotowania domowej pasty do czyszczenia sztućców potrzebny będzie:

  • 2 łyżki płynu do naczyń,
  • 1 opakowanie proszku do pieczenia,
  • pół szklanki octu,
  • gorąca woda.

Zaśniedziałe sztućce umieszczamy w sporym naczyniu tak, by można je całe zalać wodą, w dodatku pojemnik musi być wytrzymały na działanie gorącej wody. Układamy w nim sztućce, następnie polewamy płynem do naczyń, posypujemy proszkiem do pieczenia i polewamy octem. Sztućce zalewamy gorącą wodą prosto z czajnika, by pokryła srebro i odstawiamy na 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy sztućce i nie musimy ich nawet obywać, wystarczy, że pozostawimy do wyschnięcia.

Zobacz też:

Wystarczy odrobina do porannej kawy. Boczki znikną znacznie szybciej

Rozłóż folię aluminiową na parapecie. Zapomnisz o uciążliwym problemie

Dodaj jedną tabletkę do porannej kawy. Szybko usuniesz toksyny z organizmu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | czyszczenie