Reklama
Reklama

Chcesz wykrochmalić obrus na święta? Wystarczy, że włożysz je do pralki

Niektórzy mogą uważać, że krochmal już dawno wyszedł z mody. Nie jest to jednak prawda. W dalszym ciągu jest to doskonały sposób na zabezpieczenie tkaniny, a także zdezynfekowanie jej. Dlatego jeśli chcesz zachwycić swoją rodzinę bielą świątecznego obrusu, koniecznie sprawdź, w jaki sposób go wykrochmalić. Okazuje się, że dzisiaj jest to prostsze, niż myślisz.


Jak przygotować krochmal? Nada się do pościeli i do obrusu

Krochmal to płyn, który powstaje poprzez połączenie skrobi ziemniaczanej z wodą. Tradycyjnym sposobem jest przygotowanie go poprzez zagotowanie we wrzątku skrobi w postaci wodnej zawiesiny.

Krochmal to przydatny sposób, który służy zabezpieczeniu tkaniny oraz jej dezynfekcji. Pokryte nim materiały wchłaniają mniej kurzu oraz brudu, przez co dłużej pozostają świeże, czyste oraz pozbawione bakterii i drobnoustrojów.

Najczęściej krochmalimy obrusy, pościel oraz firany. Materiały te mają tendencje do wchłaniania sporej ilości zanieczyszczeń, przez co proces krochmalenia może nie tylko zapewnić im ładniejszy wygląd, ale także zmniejszyć negatywne konsekwencje zdrowotne u domowników. Jeśli ktoś spośród twoich krewnych jest alergikiem, na pewno doceni wykrochmaloną pościel.

Zobacz także: Chcesz wyprać buty w pralce? Trzymaj się tych zasad, a na pewno się nie zniszczą

Jak wykrochmalić obrus na święta? Wystarczy, że wrzucisz go do pralki

Obecnie wykrochmalenie tkaniny jest prostsze, niż myślimy. W sklepach dostaniemy gotowy płyn w butelce. Warto go wybrać, ponieważ jest to sposób wygodniejszy i bardziej przyjazdy dla rur. Nie ma ryzyka, tak jak w przypadku tradycyjnego krochmalu, że zatkamy przez przypadek kanalizację.

Po kupieniu gotowego krochmalu w butelce wystarczy napełnić dużą miskę ciepłą wodą, dodać miarkę krochmalu i zanurzyć w niej tkaniny. Po ok. 20 minutach pranie będzie gotowe do przełożenia do pralki. Należy włączyć program, który zakłada najmniejszą ilość obrotów podczas wirowania. Ich zbyt duża liczba może sprawić, że krochmal zostanie wypłukany.

W sytuacji, kiedy nie mamy czasu na dokładne wymoczenie ubrań, wystarczy wlać odrobinę krochmalu do przegródki przeznaczonej na płyn do płukania. Efekt powinien być podobny, a sam proces krochmalenia o wiele szybszy.

Zobacz też:

Zapomnij o kleszczach w ogrodzie. Wystarczy, że rozsypiesz ten proszek

Wyrzucasz liście rzodkiewki? To błąd. Możesz je wykorzystać

Spryskaj tym firanki. Osy i szerszenie będą się trzymać z daleka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki | sprzątanie