Reklama
Reklama

Chcesz schłodzić mieszkanie, a nie masz wiatraka? Wystarczy ten produkt za 5 zł

Przed upałami zwykle chowamy się w domach, szukając cienia i odrobiny chłodu. W nagrzanym pomieszczeniu trudno jednak wytrzymać, a nie każdy ma wiatrak czy wentylator do schładzania powietrza. Okazuje się jednak, że nie musimy inwestować w drogie urządzenia, gdyż wystarczy produkt za 5 zł, by ochłodzić mieszkanie bez ich pomocy. Jak to możliwe?

Wysokie temperatury obniżają komfort życia. Długotrwały upał może też doprowadzić do odwodnienia, spowodować ból i zawroty głowy, a nawet dezorientację, obrzęki rąk i nóg czy biegunki. Ekstremalne upały mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia i są odczuwane najdotkliwiej przez dzieci, seniorów i osoby z przewlekłymi problemami zdrowotnymi.

Gdy więc temperatura rośnie, szukamy sposobów na poradzenie sobie z nią. W mieszkaniu zwykle stawiamy wiatrak, ale istnieje też inny, tani sposób na zapewnienie sobie w domu chłodu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czym jest koc termiczny i jak go używać?

Folia termiczna to folia polipropylenowa, która pomaga zarówno schłodzić organizm, jak i ochronić go przed wychłodzeniem. Koc termiczny dostępny jest w aptekach i znany również jako koc ratowniczy czy folia życia. Ma dwie barwne strony.

Srebrna strona odbija ciepło. Jeśli przyłożymy srebrną stronę do ciała osoby poszkodowanej, a złotą na zewnątrz, ciepło zawróci, co zapobiegnie dalszemu ochłodzeniu. Jeśli z kolei poszkodowany wymaga schłodzenia, srebrna strona powinna znaleźć się na zewnątrz, a złota wewnątrz. 

Koc termiczny stosowany jest przez ratowników medycznych do izolowania ciał osób poszkodowanych od niesprzyjających warunków środowiskowych. Możemy jednak wykorzystać jego zdolności również w innym celu — do schłodzenia swojego mieszkania w czasie upałów.

Czytaj też: Chcesz kupić smartwatch dla dziecka? Koniecznie sprawdź, czy ma te funkcje 

Koc termiczny w walce z upałami. Jak go wykorzystać?

Mieszkanie można ochłodzić przy pomocy koca termicznego. Wystarczy tylko przykryć nim okno, używając odpowiedniej strony. Jeśli tylko zdążymy to zrobić przed największymi upałami, w mieszkaniu będzie przyjemnie chłodno.

Koc termiczny jest tani - zapłacimy za niego około 5 zł. Aby go przymocować do okna, warto nabyć również dwustronny rzep montażowy i przykleić go na ramie. Można się też posłużyć taśmą dwustronną z rzepem, umieszczając ją bezpośrednio na szybie.

Folię docinamy tak, by była wielkości szyby. Złota strona musi być skierowana do wnętrza mieszkania, a srebrna na zewnątrz. Koc termiczny nie sprawi jednocześnie, że w pomieszczeniu zrobi się ciemno. Zadziała jak lustro weneckie - domownicy będą więc widzieć wszystko, co dzieje się na zewnątrz. Zapewni za to przyjemny chłód w czasie upałów.

Zobacz też:

Dodaj do kawy i zmiksuj. Skutecznie budzi i dodaje energii

​Nie wyrzucaj butelki po keczupie. Wykorzystaj ją do smażenia naleśników

Dodaj odrobinę do wody i umyj nią podłogę. Mrówki nie wejdą do domu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki