Reklama
Reklama

Chcesz, by twoja pralka działała bez szwanku przez lata? Pamiętaj o tej czynności

Czyszczenie pralki to ważny element przedłużenia jej żywotności i utrzymania wydajności. Wiele osób o tym zapomina, czym doprowadza do nieprawidłowego działania urządzenia, a także powstawania nieprzyjemnych zapachów. Do tego dochodzi jeszcze osad z wody, płynu i proszku, który może powodować, że pranie będzie mało efektywne. Jak wyczyścić pralkę? Poznaj sprawdzone sposoby.

Jak wyczyścić pralkę? Użyj domowej pasty z sody i octu

Jest kilka sygnałów, które wskazują, że pralka wymaga czyszczenia. Niedobrane ubranie lub brzydki zapach pochodzący z wnętrza najczęściej oznacza, że w urządzeniu gromadzi się brud. Niepokojącym znakiem jest także osad na bębnie lub wewnątrz. W tej sytuacji należy jak najszybciej przystąpić do czyszczenia pralki. Można to zrobić za pomocą dedykowanych środków lub użyć produktów, które masz pod ręką w swojej kuchni.

W tym celu świetnie sprawdzi się domowa pasta z sody oczyszczonej i octu spirytusowego. Wystarczy oba produkty dokładnie wymieszać, a następnie nałożyć pastę na szczoteczkę. Teraz można rozpocząć czyszczenie pojemnika na detergenty oraz bębna pralki ze szczególnym uwzględnieniem gumowych uszczelek. Później można albo całość przetrzeć do sucha lub po prostu włączyć pusty cykl prania.

Czytaj również:  Wyjmij to przed uruchomieniem pralki. Twoje rachunki znacząco spadną

O tym nie zapominaj podczas czyszczenia pralki. Przedłużysz jej żywotność

Czyszczenie pralki będzie skuteczne, jeśli wykonasz jeszcze jedną czynność. Oprócz mycia bębna i pojemnika na detergenty, warto również zwrócić uwagę na filtr i syfon, które zbierają brud i zanieczyszczenia. W przypadku delikatnego zabrudzenia wystarczy opłukać elementy pod wodą. Jeśli czyszczenie ma być dokładne, należy sięgnąć po szczotkę lub środek do odkamieniania.

Pamiętaj, że odkamienianie i czyszczenie pralki octem lub sodą oczyszczoną jest na pewno bardziej ekologiczne i tańsze, jednak czasami urządzenie potrzebuje silniejszego działania. Właśnie wtedy idealnie sprawdzą się produkty przeznaczone do tego typu prac. Specjalne środki do czyszczenia pralki można znaleźć w popularnych dyskontach i drogeriach.

Zobacz też:

Ten napar odmładza i wzmacnia organizm. Możesz go pić zamiast herbaty

To najlepsza mąka do ciasta drożdżowego i do pizzy. Wyjdą miękkie i puszyste

Tak szybko wyczyścisz drewniane meble i nie uszkodzisz ich faktury. Wystarczy filiżanka tego napoju

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | czyszczenie | sprzątanie