Reklama
Reklama

Babcia wiesza je w ogrodzie? Gdy dowiesz się dlaczego, zrobisz to samo

Ze szkodnikami w ogrodzie można walczyć na różne sposoby. Do szkodników należą również niektóre ptaki, jak na przykład jemiołuszki, wrony, szpaki czy kosy, które mogą zjadać owoce jagodowe, a inne uszkadzać. Jest jednak sposób na ich przegonienie z ogrodu i to przy pomocy przedmiotu, który wiele osób uważa dziś za relikt przeszłości. Co może nam pomóc w odstraszeniu ptaków i w jaki sposób tego użyć?

Każdy ogrodnik pragnie ochronić swoje uprawy przed szkodnikami. Piękne i podziwiane ptaki, które zwykle chętnie obserwujemy w ogrodzie, również mogą poczynić w nim wiele szkód. Wiele z nich należy do pożytecznych, ale są i takie, które same potrafią poważnie uszkodzić uprawy. Żywią się nasionami, ziarnami zbóż czy owocami. W większej grupie mogą naprawdę zniszczyć plony. Istnieje jednak sposób, by je przed tym powstrzymać i to bez dużych wydatków. Czego warto użyć?

Płyty CD do odstraszania ptaków? To naprawdę działa

Płyty CD czy DVD dawniej były używane dość powszechnie. Obecnie przez wiele osób uznawane są za relikt przeszłości, jednak mogą się przydać w nieco innych celach, niż pierwotnie zakładano. Można ich użyć w ogrodzie, ponieważ odbijając światło słoneczne i migocąc, działają odstraszająco na ptaki. Poruszają się na wietrze i są dla nich nieprzewidywalne. W dodatku to metoda, która nie wymaga dużych nakładów finansowych, ani też użycia chemikaliów. Ptaki można odstraszyć z ogrodu w sposób naturalny, tak jak to się dawniej robiło ze strachami na wróble.

Warto również wiedzieć, że choć niektóre ptaki poczują się zmuszone do zaprzestania odwiedzin w ogrodzie, inne po prostu nie będą zjadały owoców, w pobliżu których rozwiesimy migoczące płyty. Nadal jednak będą zjadać takie szkodniki, jak owady czy robaki, przyczyniając się do utrzymania naturalnej równowagi ekosystemu i dbając o nasze uprawy.

Czytaj też: Rozpuść pół łyżeczki w wiadrze z wodą i umyj podłogę. Trzy korzyści, a wydatek poniżej 2 złotych 

Jak powiesić płyty CD w ogrodzie? To musisz wiedzieć

Wieszanie płyt CD nie jest wcale trudne i nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności. Wystarczy długi sznurek i kilka płyt, by skutecznie odstraszyć ptaki od upraw. Przewlekamy sznurek przez otwór w środku płyty, a następnie zawieszamy ją na gałęzi drzewa lub krzewu. Ważne, by płyta mogła swobodnie się poruszać, dzięki czemu będzie błyszczeć w słońcu, odstraszając szkodniki. Płyty należy rozmieścić w kilku miejscach w taki sposób, odblaski pokryły możliwie jak największą przestrzeń. Jeśli nie chcemy, by zwierzęta po pewnym czasie zaczęły ignorować ich obecność, musimy co jakiś czas zmieniać ich umiejscowienie.

To znany sposób, który można już zaobserwować w wielu ogrodach i na licznych działkach. Starsze osoby chętnie wykorzystują podobne płyty do ochrony upraw - zwłaszcza drzew i krzewów owocowych, ale i niewielkich sadzonek czy nasion. Jeśli więc babcia stosuje w ogrodzie podobny trik, nie dziw się, tylko weź z niej przykład. 

Zobacz też:

Nie musisz prać dywanu. Tym tanim sposobem wyczyścisz go na sucho

​To ćwiczenie angażuje setki mięśni. Trenuj 3 razy w tygodniu, a wyrzeźbisz sylwetkę

​Jest niskokaloryczny i pełen witamin. Sezon już trwa, więc jedz regularnie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe sposoby | triki