Gdy żar leje się z nieba, łatwo o odwodnienie. Problemy z koncentracją, bóle głowy czy ogólne osłabienie mogą świadczyć właśnie o nim. Ile pić w czasie upałów, by się nie odwodnić? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Upał a zdrowie. Jakie są objawy odwodnienia?
- Ile pić w czasie upałów? Tyle wypijaj, by się nie odwodnić
Upał a zdrowie. Jakie są objawy odwodnienia?
Upały dają się we znaki każdemu. Organizmy źle znoszą tak wysoką temperaturę. Może ona doprowadzić między innymi do wystąpienia udaru słonecznego czy cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu.
Nudności, gorączka, zawroty głowy, szum w uszach czy przyspieszenie oddechu to tylko niektóre objawy udaru cieplnego. Dla zdrowia bardzo niebezpieczne jest też odwodnienie, o które nie jest trudno podczas upałów.
Organizm ludzki w sposób naturalny ochładza się produkując pot, ale tym samym tracąc cenną wodę. W czasie wzmożonego wysiłku i podczas upałów należy więc dostarczać mu odpowiednią ilość płynów, aby się nie odwodnić.
Jakie są objawy odwodnienia? Świadczy o nim przede wszystkim uczucie pragnienia. Jeśli się pojawiło, to znaczy, że organizm już jest odwodniony i trzeba szybko uzupełnić płyny. Może o nim świadczyć również przemęczenie, ból głowy oraz rzadkie oddawanie moczu (rzadziej niż 3-4 razy dziennie) oraz jego zagęszczenie. Już niewielki niedobór wody pogarsza też koncentrację i ogólne samopoczucie.
Ile pić w czasie upałów? Tyle wypijaj, by się nie odwodnić
Dorosła osoba powinna przyjmować średnio około 2 litry płynów dziennie (norma dla kobiet) i 2,5 litra (norma dla mężczyzn), jednak zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników. Wzrost temperatury o każdy stopień powyżej 37 stopni Celsjusza wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania na wodę o około 250 ml (jedna szklanka). Przy temperaturze 39 stopni Celsjusza musimy już wypić dodatkowe 2 szklanki, żeby się nie odwodnić i tak dalej.
Wodę należy dostarczać do organizmu w małych ilościach, ale często. Jeśli od razu wypijemy więcej, nie nawodnimy komórek. W obliczaniu ilości przyjmowanych dziennie płynów należy uwzględnić również produkty spożywcze, czyli owoce i warzywa, które często w nawet 80 czy 90% składają się z wody. Takie produkty jak na przykład mleko również zawierają wodę. Szacuje się, że produkty spożywcze powinny stanowić 20% przyjmowanych płynów.
Na odwodnienie najbardziej są narażeni seniorzy i dzieci, ale też kobiety w ciąży oraz osoby aktywne fizycznie. Seniorzy mają nieco zaburzone poczucie pragnienia, więc powinni przyjmować płyny nawet, gdy nie chce im się jeszcze pić. W przypadku dzieci uważajmy, by wszystkie płyny nie były posłodzone. Jeśli dziecko przez cały dzień pije tylko słodkie soki, herbatki czy kompoty, jego nawodnienie będzie słabsze niż gdyby piło też wodę. To ona powinna nas wszystkich głównie nawadniać.
Trzeba też pamiętać, że u niektórych osób zapotrzebowanie na wodę jest większe. To na przykład osoby z biegunką czy matki karmiące. Warto wziąć to wszystko pod uwagę, by podczas upałów należycie zadbać o zdrowie.


