Wystarczy 11 dni urlopu, by zyskać ponad 30 dni wolnego. Tak rozplanuj urlop w 2024 r.
Osobom zatrudnionym na UoP na cały etat przysługuje 20 dni urlopu, jeśli są zatrudnione krócej niż 10 lat oraz 26 dni, jeśli ich staż pracy jest dłuższy. Jednak liczbę dni wolnych od pracy można znacząco wydłużyć i nie stracić przy tym pieniędzy. Kiedy warto zaplanować urlop?
Jak co roku, przed nadejściem sylwestra wiele osób zastanawia się, w jaki sposób rozplanować urlop. Zapoznając się z harmonogramem dni ustawowo wolnych od pracy, można znacząco wydłużyć czas swojego odpoczynku i oddać się błogim chwilom relaksu, wracając potem do wykonywania zawodu z nową energią.
Warto w tym momencie nadmienić, że 2024 rok będzie wyjątkowo sprzyjał dogodnemu rozplanowaniu dni urlopowych. Jeśli ktoś odpowiednio się przygotuje i przeanalizuje, kiedy najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zarezerwowanie wolnego w pracy, to będzie mógł odpoczywać nie przez 20, czy 26, a nawet przez 60 dni. Jak można to zrobić?
Z pomocą wszystkim tym, którzy chcą odpocząć przychodzi jedna z użytkowniczek TikToka. Jest to ania.skalska.firlej. Dzieli się praktycznymi radami z zakresu odpowiedniego rozplanowania dni urlopowych w nadchodzącym roku. Dzięki nim można z 11 dni wolnych "wyczarować" aż 33.
Żeby zapewnić sobie dłuższy odpoczynek wystarczy zarezerwować wolne w następujących terminach:
- od 5 do 7 stycznia (3 dniowy weekend w styczniu, po odebraniu wolnego dnia za 6 stycznia, czyli sobotę),
- od 27 kwietnia do 5 maja (rezerwacja 3 dni urlopu da w efekcie aż 9 dni wolnych),
- od 30 maja do 2 czerwca (z urlopem 31 maja zyskuje się 4 dni wolne),
- od 15 do 18 sierpnia (z urlopem 16 sierpnia zyskuje się 4 dni urlopu),
- od 8 do 11 listopada (zarezerwowanie urlopu od 8 listopada daje 4 dni odpoczynku),
- od 21 grudnia do 1 stycznia (5 dni urlopu przed świętami i po świętach można mieć ich aż 12).
Czytaj również: Znika ważne świadczenie. Od nowego roku nie będzie na nie pieniędzy
Niestety, nie w każdym przypadku będzie możliwe to, aby uzyskać dodatkowe dni wolne. Kluczową kwestią jest rodzaj umowy, na podstawie której wykonuje się swoje obowiązki w pracy. Dodatkowe dni urlopowe będą możliwe do uzyskania w momencie, kiedy podpisało się Umowę o Pracę.
Inną kwestią jest samo podejście pracodawcy do wyznaczania dni urlopowych. Niestety, na przykład w przypadku branży handlowej, czy medycznej wzięcie wolnego przed okresem Świąt Bożego Narodzenia, będzie sprawiało duże problemy pracodawcy. Rozwiązaniem może być znalezienie zastępstwa. Z pewnością nieco ograniczone możliwości będą też miały księgowe i księgowi oraz osoby pracujące w weekendy.
Zobacz też:
Nowa atrakcja turystyczna w Małopolsce. Zachwyci nie tylko dzieci
To jedno z najpiękniejszych miejsc nad Bałtykiem. Bez tłumów nawet w sezonie, teraz prawie puste
To zoo jest najlepsze w Polsce. Musisz je odwiedzić tej jesieni