Znika ważne świadczenie. Od nowego roku nie będzie na nie pieniędzy
Już od 1 stycznia z listy świadczeń socjalnych zniknie jedna pozycja. To specjalny zasiłek, który jest wypłacany co miesiąc w kwocie 620 zł. Świadczenie wprowadzono już 1 stycznia 2013 roku. Jakiej grupy obywateli dotyczy ta zmiana?
Zmiany dotyczą Ustawy o świadczeniu wspierającym z 7 lipca. Została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw 26 lipca. Natomiast w życie wejdzie z dniem 1 stycznia 2024 roku. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Wysokość świadczenia wspierającego ma wynosić od 40 do 220% renty socjalnej. Ostateczna wartość będzie zależna od poziomu potrzeby wsparcia. O dodatkowe pieniądze uprawnieni obywatele będą mogli się ubiegać za pośrednictwem złożenia wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Do skorzystania ze świadczenia wspierającego będą uprawnione osoby w wieku od 18. roku życia, które będą dysponowały decyzją ustalającą poziom potrzeby wsparcia. Ramy potrzeby wsparcia określono na przedział od 70 do 100 punktów w skali. Natomiast skala została zdefiniowana w Ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Mogą być też pewne wyjątki. W określonych sytuacjach, świadczenie wspierające nie będzie przysługiwało osobie uprawnionej. Zdarzy się to, na przykład wtedy, kiedy została ona umieszczona w domu pomocy społecznej.
Czytaj również: Nie wykorzystałeś urlopu? Możesz dostać nawet kilka tysięcy złotych
Wraz z wejściem w życie Ustawy o świadczeniu wspierającym (1 stycznia 2024 r.) zostanie uchylony art. 16a Ustawy o świadczeniach rodzinnych. Reguluje on zasady, według których przysługuje specjalny zasiłek opiekuńczy.
Po 1 stycznia 2024 roku nie będzie już można z niego skorzystać. Warto przy tym wspomnieć, że dotychczas wartość specjalnego zasiłku opiekuńczego wynosiła kilkaset złotych. Osoby korzystające z pomocy finansowej otrzymywały 620 złotych miesięcznie.