Reklama
Reklama

Wyjątkowa atrakcja powraca do Ciechocinka. Kuracjusze będą w siódmym niebie

Ciechocinek zasłynął jako miejscowość uzdrowiskowa, którą odwiedzają głównie seniorzy. Jednak wkrótce może się to zmienić, ponieważ planowane jest odnowienie pewnej zabytkowej atrakcji, która może przyciągnąć wielu turystów w każdym wieku. Dawniej była ona jednym z największych obiektów tego typu w Europie. Sprawdź, o jakim miejscu mowa.

Ciechocinek to jedno z najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce. Leży ono w województwie kujawsko-pomorskim i przyciąga kuracjuszy oraz turystów. Nie brakuje tu szpitali uzdrowiskowych, ośrodków wypoczynkowych, jak i wielu ciekawych atrakcji. Wkrótce na mapie Ciechocinka ma się pojawić kolejne interesujące miejsce, które przejdzie rewitalizację. Mowa o basenie termalno-solankowym w Ciechocinku.

Basen termalno-solankowy w Ciechocinku - to miejsce o długiej historii

Basen termalno-solankowy w Ciechocinku, ulokowany jest przy alei Pojednania. Wybudowano go w latach 1930-1932 zgodnie z projektem Aleksandra Szniolista oraz Romualda Gutta. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 4 czerwca 1932 roku, a w wydarzeniu tym brał udział nawet sam prezydent Ignacy Mościcki.

W momencie, gdy oddawano go do użytku, basen ten był największą budowlą tego typu w całej Europie. W dodatku zasolenie wody w basenie było zbliżone poziomem do wody w morzach. W 1993 roku basen termalno-solankowy w Ciechocinku został wpisany do rejestru zabytków. Jednak pomimo tego oraz jego niesłabnącej popularności, nie udało się go uchronić przed zamknięciem, które nastąpiło w 2001 roku.

Spowodowane było ono złym stanem technicznym obiektu i równocześnie zbyt wysokimi kosztami potencjalnego remontu tego miejsca. Basen zmieniał od tego czasu kilkukrotnie właściciela, jednak nie był on rewitalizowany i stopniowo popadał w coraz większą ruinę.

Czytaj również: To miasto w Małopolsce było kiedyś stolicą Węgier. Co dziś warto w nim zobaczyć?

Dawny obiekt odzyska swoją świetność? Miasto ma plany

Jednak jest nadzieja na to, że ten dawniej popularny i robiący wrażenie obiekt, może znów stać się miejscem pełnym życia. Wynika to z tego, że Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego podjął decyzję o zakupie terenu byłego basenu termalno-solankowego. O tej transakcji poinformował na swoim profilu na Facebooku burmistrz Ciechocinka - Jarosław Jucewicz.

W planach jest rewitalizacja pozostałości basenu, budynków towarzyszących, a także fontanny. Dzięki temu będą one mogły znów pełnić dawną funkcję rekreacyjną. Może to przyczynić się do tego, że Ciechocinek przyciągnie nie tylko kuracjuszy, ale i także skorzystają na tym mieszkańcy oraz turyści. Co więcej, obiekt ten może sprawić, że Ciechocinkiem zainteresują się także całkiem nowi odwiedzający.

Inne ciekawe miejsca w Ciechocinku - co jeszcze warto zwiedzić?

Jednak basen termalno-solankowy to nie jedyny obiekt, który może przyciągać turystów i zachwycać kuracjuszy. W Ciechocinku nie brakuje ciekawych i urokliwych miejsc do zwiedzenia, jak i tych, do których warto wybrać się na spacer. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • Tężnie Solankowe- są one największą w Europie konstrukcją przystosowaną do odparowywania wody z solanki. Tężnie w Ciechocinku składają się z trzech dużych instalacji o wysokości prawie 16 metrów, a ich łączna długość to ponad 1700 metrów. Zostały one ustawione w kształcie podkowy. W tym miejscu uwalniana jest duża ilość jodu, która pozwala tworzyć unikatowy mikroklimat, zbliżony do morskiego.
  • Pijalnia Wód Mineralnych - została ona wybudowana w 1880 roku, co sprawia, że jest jednym z najstarszych obiektów w Ciechocinku. Początkowo kryta galeria spacerowa była przeznaczona jedynie do kosztowania miejscowych wód zdrowotnych, jednak obecnie znajduje się tam także kawiarnia oraz sala koncertowa.
  • Partery Hellwiga w Ciechocinku - jest to jedno z miejsc, które idealnie nadaje się na spacery. To aleja, która obfituje w kolory, dzięki posadzonym tam dywanom kwiatowym. Na środku ścieżki znajduje się również fontanna, która posiada dysze o specjalnym programie wyrzucania wody, co zwiększa jej atrakcyjność. Dodatkowo wieczorem spektakl wodny wzbogacony jest o kolorowy spektakl wizualny i fontanna świeci po kolei w różnych kolorach.
  • Dworek Prezydenta RP - jest to niepozorny budynek, którego początki sięgają lat 30-tych XX wieku. Został on wybudowany na życzenie prezydenta Ignacego Mościckiego, który podczas swojej wizyty w 1932 roku zakochał się w klimacie Ciechocinka. Uroczyste otwarcie odbyło się 2 lipca 1933 roku. Niestety jednak prezydent Mościcki nigdy w nim nie był, ponieważ nie odwiedził już ponownie Ciechocinka. Budynek w późniejszych latach przechodził z rąk do rąk, pełniąc nawet w pewnym momencie funkcję przedszkola. Dopiero w 2002 prezydent Aleksander Kwaśniewski zarządził remont dworku i przeznaczył go na cele kulturalne. Obecnie znajdują się tam ciekawe wystawy multimedialne oraz stała ekspozycja, dotycząca życia Ignacego Mościckiego.


Zobacz też:

Na tej polskiej plaży znajdziesz najwięcej bursztynów. Turyści wynoszą pełne kieszenie

Małopolska zyska nowe uzdrowisko? Ta wieś ma cenne zasoby

To najrzadziej odwiedzany kraj na świecie. Za 25 lat może całkowicie zniknąć z mapy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | turystyka