Wyglądają jak zamki nad Loarą. Leżą w Polsce i warto zobaczyć je w sezonie
Dolina Loary to historyczna kraina we Francji, gdzie znajdziemy ponad 300 pięknych zamków. Jednak w Polsce również mamy podobny zakątek — budowli jest znacznie mniej, ale są one równie ciekawe. Dolina Pałaców i Ogrodów, bo o niej mowa, rozciąga się w Kotlinie Jeleniogórskiej i obejmuje kilkadziesiąt urokliwych, zabytkowych budowli. Przedstawiamy kilka z nich, które koniecznie trzeba zobaczyć.
Dolinę Pałaców i Ogrodów często określa się mianem dolnośląskiej Doliny Loary. Nie bez powodu — na ok. 100 km2 pomiędzy Rudawami Janowickimi i Karkonoszami znajdziemy ponad 25 obiektów architektury świeckiej, które były siedzibami książąt i przedstawicieli ważnych rodów. To miejsce, w którym dosłownie, co kilka kilometrów znajdziemy piękny pałac otoczony ogrodem. Miłośny zabytków i pięknych pejzaży powinni koniecznie odwiedzić to miejsce.
Budowlę w Mysłakowicach datuje się na XVIII wiek, pierwotnie były on w majątku pruskiego feldmarszałka. W 1832 przeszedł w ręce król pruskiego Fryderyk Wilhelm III. Docelowo Mysłakowice miały stać się letnią rezydencją władcy. Co prawda pojawił się tam tylko trzy razy, ale dbał o kompleks, dzięki czemu znacząco go rozbudowano. Dodatkowo ówczesny właściciel ufundował kościół w Mysłakowicach oraz rozpoczął budowę parku.
Obecnie można go zwiedzać tylko z zewnętrz, gdyż pełni funkcję szkoły podstawowej. Warto przejść się do parku, gdzie można podziwiać dawne opactwo stanowiące grobowiec jednego z właścicieli pałacu oraz Dom Ogrodnika i Świątynię Ateny.
Sprawdź także: Widok piękniejszy niż nad Morskim Okiem. Do tego brak tłumów i wozów konnych
Najprawdopodobniej powstał on w XV wieku i był w rękach rodu Schaffgotschów do końca XVIII wieku. Później, aż do 1822 roku przechodziły w różne ręce, aż trafiły do brata pruskiego króla Wilhelma Pruskiego. W XIX wieku miała miejsce przebudowa, które nieco odmłodziła Zamek w Karpnikach. Jedną z ciekawszych legend dotyczących tego obiektu jest to, że do II wojny światowej, miała tam znajdować się złota kołyska należąca carycy Katarzyny Wielkiej.
Obecnie pałac w Karpnikach pełni funkcję hotelu i restauracji, odwiedzając większość obiektów w Dolnie Pałaców i Ogrodów, można się tam zatrzymać, jednak warto mieć na uwadze, że ceny raczej są wyższe.
Może cię zainteresuje: Pół godziny od Kołobrzegu i brak tłumów. Ta plaża to nieznana perła Bałtyku
Pierwsze wzmianki pojawiają się już w XII wieku. Obecny wygląd kompleksu to zasługa odbudowy z 1667 roku, kiedy był w rękach rodziny von Zedlitz. Było to konieczne po zniszczeniach spowodowanych wybuchem wojny trzydziestoletniej. Oczywiście później go remontowano i przebudowywano. W 1839 roku otrzymała go księżniczka Luiza, której ojcem był cesarz Fryderyk Wilhelm III. Tym samym cała rodzina miała swoje posiadłości w okolicy, gdyż pruska korona miała również wspomniane Karpniki i Mysłakowice. W pierwszej połowie XIX wieku został on przebudowany w stylu neogotyckim.
Obecnie mieści się tam restauracja i hotel, możliwe jest zwiedzanie (dla grup zorganizowanych, po wcześniejszym kontakcie z obiektem) terenu dziedzińca Pałacu.
Przeczytaj też: Wygląda jak Toskania, a leży na Śląsku. Piękna twierdza, brak tłumów i dobre ceny
Jest to jeden z najszybciej odnowionych pałaców i jeden z najpiękniejszych. Jego początki sięgają XV wieku, kiedy był w posiadaniu rodu von Zedlitz. Później nabył go kupiec Mentzl, a od połowy XIX wieku pałac w Łomnicy był w posiadaniu rodziny von Kuesterów, aż do II wojny światowej. Wtedy też miejsce to zostało splądrowane.
Po przemianach ustrojowych pałac powrócił w ręce potomków właścicieli. Dość szybko przekształcono go w hotel i restaurację. To jedno z miejsc, gdzie dostępne jest także wystawa historyczna. Uroku dodaje możliwość spacerowania po ogrodzie. Warto również wiedzieć, że znajdziemy tam odrestaurowany folwark, gdzie mieści się sklepik regionalny.
Dolinę Pałaców i Ogrodów zdobi wiele obiektów, niektóre zostały obudowane, inne czekają jeszcze na swoją kolej. Część funkcjonuje jako hotele i restauracje, niektóre stały się instytucjami kultury. Wiele z nich czeka na odbudowę — niemniej warto wybrać się tym swoistym szlakiem i sprawdzić co kryje w sobie ta niezwykła dolina.
Źródła: palac-lomnica.pl, palac-wojanow.pl, zamekkarpniki.pl, karkonosze.pl
Zobacz też:
Ten kurort podbił serca Polaków. Jeżdżą tam coraz chętniej
Tu wykąpiesz się w najczystszej wodzie na świecie. Żadne Malediwy, a wyspa w Europie
Polska też ma swój Balaton. Wielu mówi, że to najlepsze kąpielisko w kraju