Wygląda jak Toskania, a leży na Śląsku. Piękna twierdza, brak tłumów i dobre ceny
Szukasz interesującego zakątka w Polsce, w którym warto spędzić weekend? Malownicza wieś na Śląsku, gdzie krajobrazy przywodzą na myśl Toskanię, oferuje kilka ciekawych atrakcji. To świetne miejsce na kilkudniowy urlop z dala od pędu dużego miasta. Stara twierdza, piękne Stare Miasto i otoczenie gór, a do tego ceny nierujnujące portfela, sprawiają, że jest to dobra opcja na weekend. Gdzie dokładnie znajduje się ta mało znana perła Śląska?
Srebrna Góra to mała wieś (niegdyś miała prawa miejskie), która leży na Dolnym Śląsku ok. 90 minut drogi od Wrocławia. Zlokalizowana jest między Górami Sowimi a Górami Bardzkimi. Dolna część wioski znajduje się na wysokość 360-370 m n.p.m. i ciągnie się wzdłuż drogi nr 385. Z kolei górna sięga do Przełęczy Srebrnej liczącej 568 m n.p.m.
Srebrna Góra początkowo pełniła funkcję miasteczka górniczego, założono ją w XIV wieku ze względu na znajdujące się w pobliżu rudy srebra. W 2015 r. odkryto tam wejście do zapomnianej kopalni srebra „Amalia” pod Twierdzą Srebrnogórską. Po sześciu latach odkryto, że miejsce to jest o 200 lat starsze niż samo miasteczko. Jednak nie tylko srebro jest fascynujące, chociaż to ono, sprawiało, że miasteczko powstało. Samo położenie w Sudetach, sprawia, że Srebrna Góra, zyskuje unikatowy klimat.
Wąskie uliczki, kolorowe budynki, majestatyczne szczyty, budowle, wiadukty, pola uprawne, mnóstwo zieleni i spokój — to wszystko sprawia, że można tę małą, urokliwą wieść, o której jeszcze niewielu słyszało porównać do Toskanii. Na przestrzeni wieków Srebra Góra wzbudzała i traciła zainteresowanie. Od początku XXI wieku sukcesywnie rozwija się baza noclegowa oraz infrastruktura turystyczna. Jednak wciąż jest to spokojna okolica, idealna dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku miasta.
Sprawdź także: Mówią, że to „polskie Kolorado". Turyści uwielbiają to miejsce, choć to nie Podhale
Jedną z najważniejszych atrakcji jest górująca nad miastem Twierdza Srebrna Góra, bywa nazywana śląskim Gibraltarem. Jest to największa górska twierdza znajdująca się Europie. Można tam trafić z parkingu na przełęczy srebrnogórskiej. Prowadzi tam droga (wyłączona z ruchu), dotarcie do twierdzy zajmuje ok. 15 minut. Wstęp jest płaty, za bilet normalny zapłacimy 50 zł, za ulgowy 40 zł. Zwiedzamy z przewodnikiem i trwa to ok. 70 minut.
Twierdza jest otwarta przez cały tydzień. W lipcu i sierpniu od 10:00 do 19:00. Z kolei od listopada do marca od 10:00 do 17:00. W pozostałych miesiącach od 10:00 do 18:00. Należy pamiętać, że podczas zwiedzania schodzi się do podziemia, gdzie temperatura wynosi 10 st. C. Latem dobrze jest zabrać ze sobą przynajmniej cieplejszą bluzę. Poza tym warto także odwiedzić Fort Spitzberg — Ostróg, który jest jednym z fortów należących do twierdzy. Nazywany jest fortem pomocniczym Twierdzy Srebrnogórskiej.
Może cię zainteresuje: Ukryte w górach uzdrowisko przyciąga kuracjuszy z całej Europy. To prawdziwa perełka
Poza twierdzą i fortem nie brakuje również innych ciekawych atrakcji. Przede wszystkim są to zabudowania Starego Miasta. Plac ma nietypowe pochylenie i urzeka malowniczymi, starymi budynkami. Ma kształt trapezu, nie jest zbyt duży, znajdziemy tam niewielką fontannę oraz pomnik napoleońskiego żołnierza. Rynek otaczają kolorowe kamieniczki pochodzące z XVIII i XIX wieku.
Interesującymi obiektami są także: Willa Hubertus, kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, pomnik poświęconym żołnierzom poległym w I wojnie światowej, koszary w górnym mieście oraz wiadukty sowiogórskiej kolei zębatej. Nie brakuje również szlaków turystycznych po okolicznych górach m.in. Główny Szlak Sudecki czy też ścieżka dydaktyczna „Zębata”, która wiedzie przez najcenniejszy pod względem przyrodniczym i historycznym odcinek górski.
Zobacz też:
W tym uzdrowisku zjesz gofry lepsze, niż nad morzem. Zachwyci cię też park
Ta grecka wyspa jest lepsza od Santorini. Nie ma tam tłumów, a zabytki i plaże zapierają dech
Zamek, tężnia, zapora i wodny plac zabaw. A to wszystko chwilę od Krakowa