Reklama
Reklama

Wybierasz się na ferie w góry? Tak unikniesz korków na Zakopiance

Zakopane cieszy się w Polsce dużą popularnością, co widać przy okazji wakacji czy ferii zimowych. Tłumy turystów wybierają się na górskie szlaki i wyciągi narciarskie, ale najpierw muszą się dostać do miasta, i stoją w kilometrowych korkach na Zakopiance. Czy można ich uniknąć? Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zakopane to miasto położone w południowej części Polski, w bezpośrednim sąsiedztwie Tatr. Potocznie znane jest jako "zimowa stolica Polski", ponieważ przyciąga fanów sportów zimowych, w tym przede wszystkim narciarzy. Żeby jednak dostać się do miasta, zwykle trzeba pokonać tak zwaną Zakopiankę — trasę o długości 102 km, prowadzącą z Krakowa do Zakopanego. Trasa jest tak popularna, że w weekendy, ale też w czasie ferii czy wakacji tworzą się na niej ogromne korki drogowe. Czy można je jakoś ominąć?

Zakopianka — którędy przebiega trasa?

Zakopianka prowadzi z Krakowa do Zakopanego, przebiegając przez następujące miasta: Głogoczów, Myślenice, Stróża, Pcim, Lubień, Krzeczów, Chabówka, Klikuszowa, Rabka-Zdrój, Nowy Targ, Szaflary, Biały Dunajec, Poronin.

To popularna nazwa trasy, składającej się z odcinków drogi krajowej nr 7 i ekspresowej S7 (z Krakowa do Rabki-Zdroju) i fragmentu drogi krajowej nr 47 (z Rabki-Zdroju do Zakopanego). Umownie rozpoczyna się na rondzie Matecznego w Krakowie, jako ulica Wadowicka, a następnie przechodzi w ulicę Zakopiańską, będącą główną drogą wylotową z Krakowa w kierunku południowym. Zakopianka kończy się jako ulica Kasprowicza, na rondzie u zbiegu ulicy Kasprowicza, ulicy Chramcówki i ulicy Nowotarskiej.

Ponieważ Zakopianka często bywa zakorkowana — zwłaszcza w dni wolne — przed skrzyżowaniami z drogami alternatywnymi, prowadzącymi do Zakopanego, umieszczone zostały tablice, które wskazują czas dojazdu obiema trasami. Prowadzący może dzięki temu podjąć świadomą decyzję o ewentualnej zmianie trasy na tę mniej zatłoczoną.

Czytaj też: To tu kręcono "Akademię Pana Kleksa". Zamek jest otwarty dla turystów 

Zakopianka — jak ominąć korki?

Korków na Zakopiance można uniknąć, decydując się na zmianę trasy. Istnieje kilka wariantów, z których można skorzystać, w zależności od aktualnej sytuacji na drodze:

  • Jeżeli w Szaflarach, przy przejeździe kolejowym skręci się na Maruszynę (w prawo), a na kolejnym skrzyżowaniu na Bańską Niżną, Bańską Wyżną i Ząb (w lewo), można uniknąć korka w Białym Dunajcu, gdzie często duże natężenie ruchu obserwowane jest przy przejeździe przez most. W Zębie trzeba kierować się na Poronin.

  • Jeśli w Nowym Targu skręci się w drogę krajową nr 49 do Białki Tatrzańskiej, by dojechać do Zakopanego przez Bukowinę Tatrzańską i Murzasichle, można ominąć znaczny odcinek drogi krajowej nr 47. Białkę Tatrzańską - jeśli również jest zakorkowana - można z kolei ominąć, skręcając przed mostem w Gronkowie w prawo. Do Bukowiny dojedzie się wówczas przez Groń i Leśnicę.

  • Na Zakopiance najczęściej korkuje się odcinek między Skomielną Białą a Nowym Targiem. Można jednak ominąć zastój, zjeżdżając na drogę wojewódzką nr 958 po przejechaniu przez Rabkę-Zdrój. W Chabówce skręcamy następnie na Rabę Wyżną, a stamtąd jedziemy do Czarnego Dunajca. Później skręcamy na Witów, a do Zakopanego wjedziemy od strony Kościeliska.

Do Czarnego Dunajca możemy też dojechać z Nowego Targu, kierując się do Ludźmierza i Rogoźnika. 

Zobacz też:

​To miejsce najlepiej odwiedzić jesienią. Popularna atrakcja dostępna tylko do końca października

Do tego parku przyjeżdżają turyści z całego świata. Jesienią jest taniej i mniej tłoczno

Często porównują ją do Malediwów. Leży znacznie bliżej i jest tańsza

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: góry | turystyka | urlop