Reklama
Reklama

Wakacje w polskich parkach narodowych. 5 propozycji wycieczek na lato

Parki Narodowe w Polsce zajmują jedynie 1% kraju. Są unikalnym obszarem na terenie naszego państwa. Zachwycają fauną i florą – różnokolorową, pachnącą i muzykalną. W których z nich warto spędzić wakacje?

Parkiem Narodowym jest obszar, który wyróżnia się unikalnymi cechami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, a także edukacyjnymi i kulturowymi. Ponadto jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 1000 ha. W Polsce założono 23 parki narodowe. 

Największym z nich jest Biebrzański Park Narodowy, który zajmuje ponad 59 tys. ha 14 parków i powierzchnię mniejszą niż 10 tys. ha. Warto wiedzieć, że przy pięknych obszarach natury znajdują się też Muzea Przyrodnicze. Jest ich 17 w całym kraju. 

Wakacje w Biebrzańskim Parku Narodowym

Biebrzański Park Narodowy został utworzony 9 września 1993 roku i znajduje się na Podlasiu. Unikalne rośliny występujące na tym obszarze to m.in.: olsy, łęgi i brzeziny. Centrum życia Biebrzańskiego Parku Narodowego jest rzeka Biebrza o długości aż 160 kilometrów, pokrywająca duży obszar terenu. 

W wielu miejscach Biebrzę otaczają grząskie bagna i mokradła. Na ich obszarze żyje ok. 270 gatunków ptaków wodno-błotnistych i 50 gatunków ssaków. Unikalną cechą Biebrzańskiego Parku Narodowego jest to, że żyje w nim około 650 sztuk łosi. 

Na terenie Parku znajduje się wiele pieszych szlaków, które można zwiedzać również z psem. Jedną z głównych atrakcji jest "Carska Droga", nazywana niekiedy "Łosiostradą" ze względu na możliwość spotkania zwierzęcia.

Wakacje w Pienińskim Parku Narodowym

Pieniński Park Narodowy jest najstarszy w Polsce. Utworzono go 1 czerwca 1932 roku. Jego powierzchnia to 23,46 km 2. Az 34,7 km zajmują piesze szlaki turystyczne. Najpopularniejsze z nich to: Trzy Korony (982 m n.p.m.) i Sokolica (747 m n.p.m.) Na końcu szlaków i jednocześnie na szczytach gór znajdują się punkty widokowe.

Atrakcją kojarzoną z Pienińskim Parkiem Narodowym jest spływ Dunajcem – przełom rzeczny jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Odwiedzając to miejsce, warto też zwiedzić Zamek w Czorsztynie i Zamek Pieniny.

Wakacje w Ojcowskim Parku Narodowym

Na Wyżynie Okulskiej w Małopolsce znajduje się Ojcowski Park Narodowy. Utworzono go 14 stycznia 1956 roku. To pozostałość po płytkim morzu z okresu jury. Osadzające się na nim warstwy wapieni utworzyły piękną rzeźbę krasową. Chroniony obszar jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Ma 21, 46 km2 powierzchni.

Pomimo ograniczonego obszaru, Ojcowski Park Narodowy zapewnia wiele atrakcji. Zalicza się do nich: Zamek Kazimierzowski, Grota Łokietka, Jaskinia Ciemna, Skała Jonaszkowa, Igła Deotymy, a także Kaplica na Wodzie i Brama Krakowska. 

Wakacje w Tatrzańskim Parku Narodowym

Tatrzański Park Narodowy jest jednym z najpopularniejszych wyborów wśród turystów. Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów, Kasprowy Wierch, Giewont, Rysy, Wodospad Siklawa, czy Dolina Chochołowska. Warto choć raz w życiu zobaczyć piękno natury na własne oczy.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego znajdują się też tajemnicze jaskinie. Jest ich aż 650. Część z nich jest udostępniana turystom. Do najczęściej odwiedzanych zaliczają się: jaskinia Mroźna i Mylna. Ułatwieniem w zorganizowaniu wycieczki do Tatrzańskiego Parku Narodowego jest bogata baza noclegowa.

Wakacje w Słowińskim Parku Narodowym

Słowiński Park Narodowy znajduje się na: Mierzei Łebskiej, Nizinie Gardeńsko-Łebskiej, a także obejmuje Jezioro Łebsko i Jezioro Gardno. Elementem rozpoznawczym, bezpośrednio kojarzącym się ze Słowińskim Parkiem Narodowym są ruchome wydmy.

Oprócz wydm w Słowińskim Parku Narodowym znajdują się nadmorskie bory, torfowiska, przymorskie jeziora. Na tym terenie jest też morena czołowa Rowokół, która pochodzi z ostatniego zlodowacenia. Wycieczkę do Słowińskiego Parku Narodowego można uzupełnić o wizytę w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

Zobacz też:

Jesteś fanem Harry’ego Pottera? Teraz możesz zanocować w prawdziwym Hogwarcie

Z Krakowa dolecisz za mniej niż 100 zł. Na miejscu zabawa lepsza niż w Disneylandzie

​Wyjątkowa atrakcja pod poziomem morza w Trójmieście. W weekend majowy będą tam tłumy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | turystyka | ciekawe miejsca