Reklama
Reklama

W Bałtyku naprawdę żyją rekiny. Jeden z nich zaatakował człowieka

Informacje o Morzu Bałtyckim zaczynamy poznawać już w szkole podstawowej. A jednak pogłębioną wiedzę na temat naszego rodzimego akwenu najczęściej zdobywamy dopiero po latach. Dowodem na to jest fakt, iż internauci w każdym wieku pytają o to, czy w Bałtyku można spotkać rekiny. Odpowiedź może być zaskakująca, a jednak okazuje się, że te drapieżne ryby naprawdę pływają w Morzu Bałtyckim.

Rekiny kojarzą nam się przede wszystkim z egzotycznymi krajami, otoczonymi słonymi wodami oceanów i mórz. Ich ostre szczęki budzą grozę wśród miejscowych turystów, m.in. w Egipcie, gdzie niedawno doszło do śmiertelnego ataku na jednego z europejskich turystów

Wydawać by się mogło, że w naszym kraju wcale nie musimy się ich obawiać. A jednak okazuje się, że rekiny w Bałtyku również występują, choć raczej nie natkniemy się na nie w zatoce Gdańskiej. 

Gdzie są rekiny w Bałtyku? Na szczęście nie w Polsce

Bałtyk nie jest idealnym miejscem do życia dla słonowodnych rekinów z uwagi na bardzo niskie zasolenie wód, w którym drapieżnikom trudno byłoby się rozmnażać i zdobywać pożywienie. Egzystowanie w Morzu Bałtyckim wymagałoby od nich ogromnych pokładów energii.

A jednak zdarza się, że drapieżniki docierają do naszego akwenu. Rekiny w Morzu Bałtyckim spotkać możemy przede wszystkim w zachodniej części akwenu, w okolicach cieśnin duńskich, gdzie poziom zasolenia jest wyższy (miejscami przekracza 20 promili, gdzie dla porównania w polskiej części Bałtyku zasolenie wynosi jedynie 7 promili). 

Rekiny w Morzu Bałtyckim. Te 3 gatunki żyją w naszym akwenie

Eksperci z Akwarium Gdańskiego tłumaczą, że w Morzu Bałtyckim natknąć możemy się na trzy główne gatunki rekinów. Czym charakteryzuje się każdy z tych interesujących drapieżników?

  • koleń pospolity - rekin narażony na wyginięcie

Pierwszym rekinem w Bałtyku, o którym warto wspomnieć, jest koleń pospolity. Osiąga on do 130 cm długości i waży maksymalnie 9 kilogramów, więc nie jest rybim olbrzymem. Preferuje życie w dużych ławicach, najczęściej złożonych z osobników jednej płci (samców lub samic). Koleń pospolity jest narażony na wyginięcie, więc znajduje się na liście gatunków chronionych. 

  • rekin psi - maluch wśród rekinów w Bałtyku

Nieco mniejszy od poprzednika jest rekin psi, który mierzy do 100 cm długości, a jego waga dochodzi do trzech kilogramów. Ma biało-szare umaszczenie, z niewielkimi, ciemnymi plamkami. Ten maluch żyje w pobliżu dna morskiego, na obszarach porośniętych glonami, a jego dietę stanowią przede wszystkim skorupiaki i małe ryby. 

  • lamna śledziowa - największy rekin w Bałtyku

Lamna śledziowa, określana także jako żarłacz śledziowy to zdecydowanie największy opisywany dziś rekin w Morzu Bałtyckim. Dorosła ryba osiąga do 300 cm długości i może nawet 200 kilogramów. Spodnia część ciała rekina jest biała, a grzbiet może mieć umaszczenie ciemnoszare lub niebieskoszare. 

Czy bałtyckie rekiny są groźne dla ludzi? Ponoć jeden zaatakował człowieka

Rekinów w Bałtyku nie musimy się obawiać. Na polskich plażach na pewno nic nam nie grozi. Z kolei przebywając w okolicy cieśnin duńskich również nie powinniśmy panikować. 

Ostrożność zawsze jest wskazana, a jednak trzeba mieć świadomość, że ostatni atak rekina na Morzu Bałtyckim miał miejsce w 1755 roku. Tak czytamy na poralu sharks.org., skąd możemy dowiedzieć się również, że wodny drapieżnik zaatakował wówczas rybaka w pobliżu szwedzkiego wybrzeża.

Zobacz też:

Planujesz podróż samolotem? Tych ubrań lepiej nie zakładaj

​Możesz zwiedzić aż 3 kraje w 2 godziny. Wystarczy, że wsiądziesz w ten pociąg

Planujesz wypad w góry z dziećmi? To najbardziej rodzinny szlak w Tatrach

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | urlop | turystyka