Tych roślin nie ma w żadnym innym miejscu na świecie. Zobaczysz je na Babiej Górze
Babia Góra to podobno niezwykłe miejsce, gdzie według ludowych podań spotykały się czarownice i gdzie panuje dość kapryśna pogoda. Ostatnio po wielu latach badań udało się na niej odkryć nowe gatunki roślin i to takich, których nie odnajdziemy nigdzie indziej na świecie.
Babia Góra to nazwa masywu górskiego w Paśmie Babiogórskim, który należy do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. To również nazwa najwyższego szczytu, czasem nazywanego też Diablakiem.
Babia Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski. To ciekawe miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów. Wciąż jednak zaskakuje — i to nie tylko zmienną pogodą. Badaczom udało się opisać rosnące tam dwa nowe gatunki roślin.
Na Babiej Górze dokonano niezwykłego odkrycia. Po kilku latach badań prof. Zbigniewa Szeląga udało się odkryć i opisać nowe gatunki jastrzębców, czyli kwiatów z rodziny astrowatych.
Zdaniem ich odkrywcy, który jest kierownikiem katedry botaniki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie to endemity babiogórskie, a więc odmiany, na które nie natrafimy nigdzie indziej. Występują jedynie na danym terenie. To tym ciekawsze, że gatunków endemicznych dla Babiej Góry jest raczej niewiele.
Czytaj też: To najpiękniejsza i najbardziej zielona wyspa na Adriatyku. Dotrzesz tam tylko promem
Nowych roślin jest tylko kilkaset sztuk. Odkryte gatunki jastrzębców otrzymały nazwy: Hieracium besseri i Hieracium babiogorense. Tych drugich jest więcej niż pierwszych. Prof. Szeląg odnalazł tylko kilkadziesiąt okazów Hieracium besseri.
Odkrycie zostało dokonane w szczególnym roku - Babiogórski Park Narodowy w 2024 obchodzi bowiem jubileusz 70-lecia istnienia. Właśnie dlatego jeden z nowych gatunków jastrzębców otrzymał nazwę Hieracium babiogorense.
Turysta może nie dostrzec różnic między nowymi gatunkami a jastrzębcami znanymi dotychczas. Naukowcy zwracają jednak uwagę na cechy diagnostyczne, a różnice między nimi są dość istotne.
Zobacz też:
W tym schronisku górskim zanocujesz za symboliczną złotówkę. Turyści nie mogą uwierzyć
To najbardziej rozświetlona wieś w Polsce. Jej mieszkańcy czują ducha świąt
Te jarmarki bożonarodzeniowe uznano z najtańsze w Europie. 2 znajdują się w Polsce