Reklama
Reklama

Tych roślin nie ma w żadnym innym miejscu na świecie. Zobaczysz je na Babiej Górze

Babia Góra to podobno niezwykłe miejsce, gdzie według ludowych podań spotykały się czarownice i gdzie panuje dość kapryśna pogoda. Ostatnio po wielu latach badań udało się na niej odkryć nowe gatunki roślin i to takich, których nie odnajdziemy nigdzie indziej na świecie.

Babia Góra to nazwa masywu górskiego w Paśmie Babiogórskim, który należy do Beskidu Żywieckiego w Beskidach Zachodnich. To również nazwa najwyższego szczytu, czasem nazywanego też Diablakiem.

Babia Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski. To ciekawe miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów. Wciąż jednak zaskakuje — i to nie tylko zmienną pogodą. Badaczom udało się opisać rosnące tam dwa nowe gatunki roślin.

Botaniczne odkrycie na Babiej Górze

Na Babiej Górze dokonano niezwykłego odkrycia. Po kilku latach badań prof. Zbigniewa Szeląga udało się odkryć i opisać nowe gatunki jastrzębców, czyli kwiatów z rodziny astrowatych.

Zdaniem ich odkrywcy, który jest kierownikiem katedry botaniki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie to endemity babiogórskie, a więc odmiany, na które nie natrafimy nigdzie indziej. Występują jedynie na danym terenie. To tym ciekawsze, że gatunków endemicznych dla Babiej Góry jest raczej niewiele. 

Czytaj też: To najpiękniejsza i najbardziej zielona wyspa na Adriatyku. Dotrzesz tam tylko promem 

Nowe gatunki jastrzębców i szczególny jubileusz

Nowych roślin jest tylko kilkaset sztuk. Odkryte gatunki jastrzębców otrzymały nazwy: Hieracium besseri i Hieracium babiogorense. Tych drugich jest więcej niż pierwszych. Prof. Szeląg odnalazł tylko kilkadziesiąt okazów Hieracium besseri.

Odkrycie zostało dokonane w szczególnym roku - Babiogórski Park Narodowy w 2024 obchodzi bowiem jubileusz 70-lecia istnienia. Właśnie dlatego jeden z nowych gatunków jastrzębców otrzymał nazwę Hieracium babiogorense.

Turysta może nie dostrzec różnic między nowymi gatunkami a jastrzębcami znanymi dotychczas. Naukowcy zwracają jednak uwagę na cechy diagnostyczne, a różnice między nimi są dość istotne.

Zobacz też:

​Nazywają ją Miastem Aniołów. Leży rzut beretem od Krakowa

W tym miejscu w Polsce powstało nowe jezioro. To wszystko zasługa zwierząt

Mówią, że to najpiękniejsze termy w Europie. Tylko dwie godziny drogi z Polski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: góry | ciekawe miejsca