Reklama
Reklama

To najpiękniejsza i najbardziej zielona wyspa na Adriatyku. Dotrzesz tam tylko promem

Sady oliwne, winnice, piękne plaże, jeziora, ciekawe zabytki i dzika przyroda to atrakcje czekające na podróżnych na chorwackiej wyspie Mljet. Uznawana jest ona za najbardziej malowniczą i jednocześnie najbardziej zieloną wyspę na Adriatyku. Jak się tam dostać i dlaczego warto?

Chorwacja to państwo położone nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej i Europy Południowej. To kraj bardzo atrakcyjny turystycznie i chętnie odwiedzany przez podróżnych z całego świata — w tym również z Polski.

Mljet to chorwacka wyspa, położona na Adriatyku, której niemal ¾ powierzchni zajmują lasy. Jest niezwykle zielona i uznawana za wielce urokliwą. Co warto o niej wiedzieć? Oto najważniejsze informacje dla podróżnych. 

Mljet — zielona wyspa na Adriatyku

Mljet to chorwacka wyspa na Adriatyku, która w większości pokryta jest lasami. W tych iglastych dominuje sosna alepska, a w liściastych najczęściej spotykany jest dąb ostrolistny.

W północno-zachodniej części wyspy ulokowany został Park Narodowy Mljet, utworzony 11 listopada 1960 roku. Obejmuje on dwa jeziora: Wielkie i Małe. Wartym zainteresowania miejscem jest również Wyspa Świętej Marii na Wielkim Jeziorze, będąca symbolem parku. Znajduje się tam benedyktyński klasztor i kościół, datowany na XII wiek.

Czytaj też: Najstarsze metro w Europie kontynentalnej. Ma 128 lat i wciąż przewozi pasażerów 

Wyspa Mljet — jak się na nią dostać?

Wyspa Mljet uznawana jest za jedną z najpiękniejszych wysp Chorwacji. Może bowiem pochwalić się zielonymi terenami, niezmienioną przez człowieka przyrodą i ciekawymi zabytkami. Ulokowana jest u wybrzeży Dubrownika, chętnie i często odwiedzanego przez turystów - wzbudza zatem zaciekawienie i zainteresowanie. Nie da się tam jednak dotrzeć autem ani samolotem.

Mljet nie została wyposażona w port lotniczy i nie ma połączenia drogowego z kontynentalną częścią Chorwacji. By się tam dostać, trzeba więc skorzystać z połączenia promowego. Można to zrobić w Dubrowniku, Splicie, Zadarze, Rijece i Prapratno. Kurs z Prapratno i z Dubrownika będzie najszybszy, a częstotliwość przepraw promem jest stamtąd największa.

Na miejscu czekają zaś na turystów liczne atrakcje i piękna przyroda. Śródziemnomorski klimat, góry, jeziora, jaskinie i lasy sprawiają, że to wymarzony teren na wakacje. Fani aktywnego spędzania czasu będą mogli wyruszać w piesze wędrówki, urządzać rowerowe wycieczki, ale też uprawiać kajakarstwo czy nurkować.

Zobacz też:

Ta krakowska kamienica wygląda jak z baśni braci Grimm. Podobną można znaleźć we Wrocławiu

​Nazywają ją Miastem Aniołów. Leży rzut beretem od Krakowa

W tym miejscu w Polsce powstało nowe jezioro. To wszystko zasługa zwierząt

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | turystyka | urlop | wakacje | wczasy | wyspy