Tu znajduje się najdłuższe molo na Bałtyku. Ma ponad 700 m i jest już otwarte
Projekt ten budowany był przez ostatnie dwa lata i doczekał się otwarcia w tym tygodniu. Mowa o najdłuższym molo, jakie powstało na Morzu Bałtyckim. Zbudowano je w niemieckim kurorcie Prerow. Co wyróżnia tę nietypową konstrukcję i dlaczego powinno się ją zobaczyć na własne oczy? Sprawdź, co warto wiedzieć o molo w Prerow i jak tam dojechać.
W jednym z niemieckich kurortów odbyło się ostatnio uroczyste otwarcie najdłuższego molo na Morzu Bałtyckim. Na wydarzenie to przybyło tysiące turystów, którzy chcieli zobaczyć nową konstrukcję, budowaną przez ostatnie dwa lata. Molo w Prerow robi wrażenie nie tylko swoją długością, ale i kilkoma innymi czynnikami. Podpowiadamy, dlaczego warto odwiedzić to miejsce.
W minioną środę 16 października otwarto najdłuższe molo nad Bałtykiem. Znajduje się ono w niemieckim kurorcie Prerow i ma długość aż 720 m. Dla porównania molo w Sopocie ma około 500 m długości - część spacerowa ma 515,5 m długości, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej.
Pomimo swojej imponującej długości, konstrukcja molo w Prerow jest stosunkowo wąska, ponieważ ma ona zaledwie 4,2 m szerokości. Jeśli chodzi o pozostałe wymiary, to molo to znajduje się 4,5 m nad powierzchnią wody i jest podtrzymywane przez 87 pali.
Czytaj również: Planujesz urlop na tej wyspie? Koniecznie odwiedź nową atrakcję
Budowa tej konstrukcji trwała ponad dwa lata. Prace nad tym ogromnym projektem rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku. Koszt tej budowy wyniósł 46 milionów euro. Pomimo że na otwarciu molo pojawiło się wielu turystów, to ma ono nie tylko pełnić rolę atrakcji, ale także ma na celu zaoferowanie ochrony statkom, znajdującym się w niebezpieczeństwie.
Początkowo otwarcie molo planowano na koniec lipca lub początek sierpnia, jednak z powodu problemów z rekrutacją personelu oraz opóźnionych zatwierdzeń technicznych, molo zostało oddane dopiero w tym tygodniu.
Chcąc na własne oczy zobaczyć tę niezwykłą konstrukcję, możemy wybrać się tam przy okazji najbliższego urlopu na Pomorzu Zachodnim. Prerow położone jest około 2,5 godziny jazdy samochodem ze Świnoujścia oraz 3 godziny jazdy ze Szczecina.
Molo w Prerow może być użytkowane przez samochody i pojazdy ratunkowe. Na trasie zamontowana jest nawet sygnalizacja świetlna. Nie oznacza to jednak, że turyści będą mogli poruszać się po nim autami. Wynika to z tego, że na molo dozwolony jedynie ruch serwisowy i korzystanie z pojazdów ratunkowych przy zmniejszonej prędkości.
Dodatkowo na końcu molo zlokalizowany ma być port o powierzchni użytkowej 10 tys. metrów kwadratowych z miejscem dla 33 jednostek rekreacyjnych. Ma on również na celu poprawę infrastruktury dla żeglarzy, ponieważ pozwoli zlikwidować lukę pomiędzy cumowiskami Warnemünde i Barhöft.
Jednak to nie koniec inwestycji dotyczących tego miejsca, zwieńczeniem molo w Prerow ma być budynek, w którym znajdować się będą biura. Planowane jest także stworzenie tarasu na dachu, który ma być dostępny dla odwiedzających. Aktualnie trwają już prace nad tarasem słonecznym oraz przeprawą mostową na przedpolu molo. Mają one zostać zakończone do końca maja przyszłego roku.
Zobacz też:
Najpiękniejsza choinka na świecie znajduje się w tym polskim mieście. Turyści kochają też jarmark
To największe uzdrowisko w Polsce. Kuracjusze je uwielbiają, a zimą jest znacznie taniej