Reklama
Reklama

Tu leży największy park krajobrazowy w Polsce. Fani ornitologii będą zachwyceni

W Polsce jest wiele malowniczych miejsc, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest Dolina Baryczy, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród mieszkańców Dolnego Śląska i Wielkopolski. Dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe?

Do Doliny Baryczy dojedziemy samochodem z Poznania w dwie godziny. Podróż z Wrocławia zajmie nam zaś tylko godzinę. Warto, bo znajdujący się tam park krajobrazowy wyróżnia się niezwykłym pięknem. To prawdziwy raj dla miłośników ptaków, ale nie tylko. Co warto wiedzieć o tym ciekawym miejscu? 

Dolina Baryczy — raj dla miłośników ptaków

Park krajobrazowy Dolina Baryczy położony jest w województwie dolnośląskim i wielkopolskim. Leży wzdłuż rzeki Baryczy, między Żmigrodem a Przygodzicami. Park utworzony został 3 czerwca 1996 roku, a na jego obszarze znajdują się rezerwaty przyrody, takie jak Wydymacz, Radziądz, Olszyny Niezgodzkie, Stawy Milickie i Wzgórze Joanny. Zwłaszcza Stawy Milickie to miejsce szczególne — unikatowy w skali kraju i Europy obszar wodno-błotny.

Rezerwat jest wyjątkowo doceniany przez miłośników ornitologii. Na stałe w Dolinie Baryczy można zaobserwować około 280 gatunków ptaków, z czego 169 to gatunki lęgowe. Najciekawsze z nich to między innymi nur lodowiec, pelikan kędzierzawy i żuraw kanadyjski. Warto wiedzieć, że aż 26 gatunków kręgowców, które mieszkają w Dolinie Baryczy, zostało wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. To rejestr zagrożonych gatunków zwierząt na terenie Polski. 

Czytaj też: Miasteczko jak z bajki obok polskiej granicy. Nazywają je "miastem musztardy" 

Dolina Baryczy — atrakcje dla turystów

W Dolinie Baryczy można liczyć na o wiele więcej atrakcji, niż tylko przyglądanie się ptactwu. To jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych. Niektóre zbiorniki wodne objęte są ścisłą ochroną. Na publicznych łowiskach można zaś wędkować, jednak za opłatą, której podlegają też złowione okazy. 

Do tego dochodzą liczne, malownicze ścieżki — piesze, rowerowe oraz konne. Można również zdecydować się na spływ kajakowy rzeką Barycz — idealny na rodzinne wyprawy. W okolicznych miastach również natrafimy na urokliwe zakątki, w których można spędzić miło czas po kontakcie z przyrodą. Niewątpliwie więc Dolina Baryczy to miejsce, do którego warto przyjechać. 

Zobacz też:

Nie musisz wyjeżdżać z Polski, by zobaczyć wulkany. W kraju mamy ich sporo

Idealne miejsce na piknik nad jeziorem. Z Krakowa dojedziesz tu w mniej niż godzinę

​Luksusowe miasto na pustyni i ponad 30 stopni w maju. Polacy pokochali ten kierunek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcje | ciekawe miejsca | turystyka | city break | weekend w Polsce