Reklama
Reklama

Miasteczko jak z bajki obok polskiej granicy. Nazywają je "miastem musztardy"

Budziszyn to malownicze, niemieckie miasto, ulokowane niedaleko polskiej granicy. Nazywane jest „miastem musztardy” i pełne romantycznych uliczek, bajkowych zabytków czy ciekawych muzeów. Zdecydowanie warto je odwiedzić i zapoznać się z kulturą Łużyczan. Co powinniśmy wiedzieć o tym interesującym miejscu?

Nie trzeba wcale lecieć na drugi koniec świata, żeby zobaczyć ciekawe miejsce. Wiele interesujących regionów jesteśmy w stanie znaleźć w Polsce, a także blisko polskiej granicy. Budziszyn to miasto w Niemczech, położone zaledwie 40 minut drogi od naszego państwa. Wyróżnia się zaś wieloma zabytkami i wyjątkową historią. W mieście znajduje się nawet Muzeum Musztardy. Co jeszcze warto wiedzieć o Budziszynie?

Budziszyn — centrum kulturalne Serbołużyczan

Budziszyn to miasto powiatowe w Niemczech. Jest historyczną stolicą Górnych Łużyc, a także centrum kulturalnym Łużyczan, znanych też jako Serbołużyczanie. To słowiańska grupa etniczna, zamieszkująca Łużyce. Warto bowiem wiedzieć, że choć obecnie miasto znajduje się na terenie Niemiec i nosi zgermanizowaną nazwę Bautzen, początki miasta są słowiańskie.

Dla Polaków jest to szczególne miejsce, z uwagi na zawarty w 1018 roku między Bolesławem Chrobrym a cesarzem Henrykiem II pokój w Budziszynie, pozostawiający to miasto w granicach Polski, po jego przyłączeniu do naszego kraju w 1002 roku.

W Budziszynie mówi się w zachodniosłowiańskim języku górnołużyckim, który — co ciekawe — jest dosyć podobny do języka polskiego. Place, instytucje publiczne czy ulice posiadają dwie nazwy — obecność tej grupy etnicznej jest więc zauważalna na każdym kroku. W mieście znajduje się też Muzeum Serbołużyckie, które niewątpliwie warto odwiedzić. 

Czytaj też: Wielka promocja w PKP. Upoluj bilety na międzynarodowe trasy za grosze 

Muzeum Musztardy w Budziszynie — jedna z wielu atrakcji

Fani doprawiania pożywienia musztardą znajdą w Budziszynie ciekawe miejsce — Muzeum Musztardy. To niewątpliwie placówka, którą warto odwiedzić, by dowiedzieć się więcej o historii tego produktu, a także spróbować wszystkich musztard mielonych kamieniem i kupić je na pamiątkę. Budziszyn jest też pełen urokliwych kawiarni i romantycznych uliczek. Turyści powinni też odwiedzić zamek Ortenburg, ratusz i Dom Serbski. Atrakcji z pewnością nie zabraknie, a miasto ulokowane jest niedaleko polskiej granicy.

Zachwyciła się nim niedawno Ewelina Gac, autorka popularnego bloga podróżniczego, która dzieli się z fanami swoimi odkryciami również na TikToku. Niemiecki Budziszyn wyjątkowo przypadł jej do gustu, o czym poinformowała internautów. 

Zobacz też:

​Zaczyna się długi weekend. Na tych drogach na pewno staniesz w korku

Jesteś fanem Bridgertonów? To miasto przygotowało piknik inspirowany serialem

Na tej wyspie mieszka tylko jedna osoba. Leży w Grecji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | ciekawe miejsca | atrakcje