Reklama
Reklama

To tu znajduje się najpiękniejsza grota na świecie. Z Polski dolecisz tanimi liniami

Myśląc o podróży do Włoch, rzadko kiedy bierzemy pod uwagę Apulię. Tymczasem ten południowy region Italii, znajdujący się w samym "obcasie” włoskiego buta, oferuje zróżnicowany krajobraz, piękne plaże, urokliwe miasteczka, a także bogatą kulturę i historię. Znajdziemy tu klify i piaszczyste plaże, "wioskę Smerfów”, najpiękniejszą jaskinię oraz wiele zabytków wpisanych na listę UNESCO.

Jeśli znudziły ci się Rzym, Mediolan, Neapol czy Florencja, rzuć okiem na południową stronę Włoch. Apulia, zwana też Puglią leży na południowo - wschodnim krańcu Półwyspu Apenińskiego, u brzegów Adriatyku. Życie jest tu proste, turystów nieco mniej, a widoki i zabytki zapierają dech w piersiach. 

Apulia: Bajkowe trulli w Alberobello 

Najbardziej charakterystycznym symbolem Apulii są trulli - unikalne, stożkowe domki z białego wapienia. Te urocze budowle są szczególnie znane z miasta Alberobello, które jest wpisane na listę UNESCO. W mieście jest około 1400 takich obiektór, a najstarsze z nich powstały jeszcze w XIII wieku. Wizyta w tym Alberdoello to jak przeniesienie się do innego świata - wąskie uliczki pełne są tradycyjnych domków, a każdy z nich opowiada swoją historię. Można się w nim poczuć jak w wiosce Smerfów, co z pewnością będzie wielką atrakcją dla dzieci.  

Białe miasto Ostuni 

Ostuni, znane jako "białe miasto", to kolejne malownicze miasteczko, którego wapienne budynki odbijają światło słoneczne, tworząc niesamowity widok. Stare miasto położone jest na wzgórzu, a z jego szczytu roztacza się zapierający dech w piersiach widok na rozległe gaje oliwne i Morze Adriatyckie. To wzorzec architektury śródziemnomorskiej, której tak bardzo wypatrujemy na południu Europy. Warto tu zaopatrzyć się w oliwę, bo w mieście funkcjonuje olejarnia, będąca dumą Apulii. Przy okazji poznamy tajniki powstawania włoskiej oliwy.

Czytaj też: To najchętniej odwiedzany kraj na świecie. Turystów jest tu 4 razy więcej, niż mieszkańców  

Lecce - Florencja Południa 

Lecce to miasto znane ze swojej barokowej architektury, często nazywane "Florencją południa". Spacerując po historycznym centrum, można podziwiać liczne kościoły, pałace i bogato zdobione budynki z lokalnego kamienia.  Drobiazgów ukrytych w przepychu baroku jest tu tyle, że każdy budynek można oglądać godzinami. Warto odwiedzić Katedrę w Lecce oraz Bazylikę Santa Croce, które zachwycają detalami architektonicznymi. Lecce uznawane jest za najpiękniejsze miasto nie tylko Apulii, ale całych południowych Włoch.  

Polignano a Mare - perła Apulii 

Miasto Polignano a Mare to prawdziwy klejnot Apulii. Usytuowane na klifach nad morzem Adriatyckim, słynie z krystalicznie czystych wód oraz niesamowitych widoków. Tutaj znajduje się również plaża Lama Monachile, uważana za jedną z najpiękniejszych w regionie. Miasto to przyciąga również miłośników skoków do wody - odbywają się tu międzynarodowe zawody Cliff Diving. To z pewnością raj dla miłośników plażowania i sportów ekstremalnych.  

Grota Castellany: najpiękniejsza na świecie

Grota Castellana to w rzeczywistości system jaskiń, znajdujący się w pobliżu   miasteczka Castellana Grotte. Imponujący zespół powstawał 90 milionów lat temu i stanowi podręcznikowy wręcz przykład jaskiń krasowych. Przechodząc od jednej komory do drugiej, napotykamy na pięknie oświetlone komnaty ozdobione stalaktytami i stalagmitami. Choć mieszkańcy wiedzieli o istnieniu grot od stuleci, ich istnienie odkrył dopiero Vincet Longo w XXVII wieku. Dziś teren jest dostępny dla turystów, którzy dzięki temu przenoszą się w podziemny, magiczny świat.  

Kuchnia Apulii, czyli co warto zjeść

Apulia to raj dla miłośników dobrej kuchni. Region ten słynie z prostych, ale niezwykle smakowitych potraw. Oto kilka specjałów, które warto spróbować: 

  • orecchiette - tradycyjny apulijski makaron w kształcie małych uszek, najczęściej podawany z brokułami (cime di rapa) lub sosem pomidorowym; 
  • burrata - wyjątkowy ser o kremowym wnętrzu, który pochodzi właśnie z Apulii; 
  • oliwa z oliwek - Apulia produkuje jedną z najlepszych oliw na świecie, a gaje oliwne rozciągają się na tysiącach hektarów. 

Wybierając restauracje na posiłek, warto celować w lokalne tawerny. Tam można zjeść obiad w cenie 10-20 EUR. 

Czytaj też: Jest najstarszą republiką świata. To maleńkie państwo nie ma nawet swojego lotniska

Jak dolecieć z Polski do Apulii? 

Dojazd do Apulii jest łatwy i dostępny dzięki tanim liniom lotniczym. Z Polski bezpośrednie loty do Bari lub Brindisi oferują linie takie jak Ryanair czy WizzAir, przy czym taniej jest dolecieć do Bari. Loty odbywają się z kilku większych miast Polski, w tym z Warszawy, Krakowa, Katowic i Wrocławia. W zależności od sezonu, ceny biletów zaczynają się już od około 170-300 złotych za bilet w jedną stronę. Bari jest głównym punktem komunikacyjnym Apulii, skąd można łatwo dotrzeć do Roca Vecchia wynajętym samochodem, autobusem lub pociągiem.  

Zobacz też:

​To najdłuższa trasa narciarska w Polsce. Sprawdź ceny karnetów i datę otwarcia sezonu

Prosty szlak na zimową wycieczkę w górach. Malownicza trasa i wieża widokowa

Bardziej kameralnie niż w Zakopanem czy Karpaczu. Do tego świetne stoki i najdłuższy w Polsce wyciąg krzesełkowy

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | ciekawe miejsca | urlop