To najwyżej położone jezioro w Polsce. Wcale nie w Dolinie 5 Stawów
Najwyżej położone jezioro w Polsce leży na wysokości 2070 metrów n.p.m i przez około 10 miesięcy w roku pokryte jest lodem. Znajdziemy je w Tatrach, jednak nie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Podpowiadamy, jak trafić na miejsce i czego się spodziewać.
Największe jezioro w Polsce to Jezioro Śniardwy, najgłębsze Jezioro Hańcza. Jakie jest zaś najwyżej położone jezioro w naszym kraju? Wielu osobom wydaje się, że taki zbiornik wodny znajdziemy w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Choć jednak najwyżej położone jezioro rzeczywiście leży w Tatrach Wysokich, jest nim niepozorne jeziorko Zadni Mnichowy Stawek. Co warto o nim wiedzieć?
Najwyżej położonym jeziorem w Polsce jest Zadni Mnichowy Stawek, leżący na wysokości 2070 metrów n.p.m. Jezioro leży w Tatrach i choć jest niepozorne, jest raczej chętnie odwiedzane przez turystów. Warto jednak wiedzieć, że nie jest łatwo do niego dotrzeć.
Przez większą część roku jezioro pokryte jest lodem. Zbiornik wodny jest bowiem raczej płytki i niewielki. Zajmuje powierzchnię 0,04 ha, jest długi na około 35 metrów, szeroki na 15 metrów, a jego głębokość to 110 cm.
Czytaj też: Teneryfa czy Madera? Sprawdź, gdzie lepiej się wybrać na jesienne wakacje
Dolina za Mnichem lub Dolinka za Mnichem to zachodnie odgałęzienie Doliny Rybiego Potoku w Tatrach Wysokich. Pustkowie skalne otwarte jest na dolinę Morskiego Oka. Składa się z kilku tarasów, a najwyższe piętro znane jest jako Zadnia Galeria Cubryńska. To właśnie tam znajdziemy najwyżej położony w polskiej części Tatr zbiornik wodny.
Miejsce jest bardzo interesujące i niewątpliwie warte zobaczenia. Jeziorko leży bowiem wśród wielkich bloków skalnych, a woda wypływa z niego podziemnymi przepływami.
Zobacz też:
Małopolska zyska nowe uzdrowisko? Ta wieś ma cenne zasoby
To najrzadziej odwiedzany kraj na świecie. Za 25 lat może całkowicie zniknąć z mapy
Późny urlop? Tu poleżysz na plaży nawet w listopadzie i grudniu