Reklama
Reklama

To największe uzdrowisko w Polsce. Ma wyjątkowy mikroklimat i lecznicze borowiny

Turyści coraz chętniej wybierają na odpoczynek miejsca z dala od zgiełku wielkich miast, które z powodzeniem łączą w sobie relaks z dbałością o zdrowie. Jednym z takich punktów na mapie Polski jest nadmorskie uzdrowisko, jakim jest Kołobrzeg. Leczniczy mikroklimat i borowina, wyjątkowe walory przyrodnicze, a także nowoczesna infrastruktura uzdrowiskowa to tylko wycinek z tego, co oferuje ta nadmorska miejscowość. Dowiedz się zatem, dlaczego warto odwiedzić Kołobrzeg.

Kołobrzeg z pewnością zalicza się do najpopularniejszych miejscowości turystycznych położonych nad Bałtykiem. Co roku miejscowość odwiedzają tłumy turystów, którzy pragną wypocząć i skorzystać z tego, co oferuje nadmorski mikroklimat. Warto więc wiedzieć, że oprócz typowo turystycznej destynacji, Kołobrzeg jest także miastem uzdrowiskowym o ponad 1000-letniej historii, które zachwyca swoim pięknem oraz zapleczem leczniczym. 

Kołobrzeg — największe uzdrowisko w Polsce. Jaka jest jego historia?

Położony w województwie zachodniopomorskim Kołobrzeg stanowi ceniony cel podróży dla turystów, a także dla kuracjuszy, którzy każdego roku, w trosce o swoje zdrowie, tłumnie przybywają do tej nadmorskiej miejscowości. To miejsce, które z sukcesem łączy w sobie niezwykłe walory lecznicze, krajobrazowe oraz kulturowe.  

Historia uzdrowiskowa Kołobrzegu sięga już XIX wieku, kiedy to dotarła tutaj europejska moda na kąpiele w podgrzewanej wodzie morskiej. Korzystny wpływ na organizm płynący z kąpieli w solankach od razu został zauważony, więc przystąpiono do działań, tworząc infrastrukturę uzdrowiskową.  

Na przestrzeni lat miejscowość była świadkiem wielu wydarzeń, poprzez które dzisiaj można podziwiać ją w takiej, a nie innej odsłonie. Podjęte starania zaowocowały uzyskaniem statusu uzdrowiska i stworzeniem największego polskiego uzdrowiska. Uruchomiono tutaj między innymi sanatorium dziecięce oraz liczne obiekty sanatoryjne dla dorosłych, które obejmują sanatoria państwowe, domy uzdrowiskowe, jak i prywatne obiekty.  

Może cię zainteresować: Nazywają go polską Amazonią. Natura, pływające kładki, szlaki rowerowe i wodniczki

Działalność uzdrowiskowa Kołobrzegu. Jakie walory lecznicze posiada?

Uzdrowiskowy charakter Kołobrzegu nie wziął się znikąd. Wpływają na niego tutejsze zasoby, wśród których prym wiedzie “czarne złoto", czyli borowina. Ten naturalny i leczniczy torf zawiera aktywne składniki farmakodynamiczne, dzięki którym działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, bakteriobójczo, oczyszczająco i regenerująco. Tym samym borowina wykorzystywana jest w wielu zabiegach, w takich dziedzinach jak reumatologia, ortopedia, ginekologia czy też medycyna estetyczna.  

Kolejnym skarbem Kołobrzegu, tym razem “białym złotem", jest kołobrzeska solanka. Naturalna woda mineralna dostarczana jest przez 4 otwory wiertnicze i wykorzystywana w licznych zabiegach, w tym w kąpielach leczniczych. Mają one bowiem zbawienny wpływ na organizm, regulując ciśnienie krwi, poprawiając krążenie, a także odprężając.  

Za kolejne tworzywo uzdrowiskowe uważany jest w Kołobrzegu również morski klimat. Czyste powietrze bogate w jod wykazuje dobroczynny wypływ na układ oddechowy oraz ogólną odporność. Nie do przecenienia są kołobrzeskie wiatry, które odpowiadają za nasycenie tutejszego powietrza ozonem i wspomnianym już jodem.  

Sprawdź też: W tym uzdrowisku zjesz gofry lepsze, niż nad morzem. Zachwyci cię też park

Atrakcje turystyczne Kołobrzegu. Co robić pomiędzy zabiegami?

Kołobrzeg jest uzdrowiskiem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki temu przyjeżdżają tutaj zarówno osoby starsze korzystające z turnusów rehabilitacyjnych, jak i rodziny z dziećmi, a nawet turyści zagraniczni. Miejscowość odpowiada bowiem na różne potrzeby, przez co oferuje jednocześnie spokojny odpoczynek, jak i wakacyjne szaleństwo. Atrakcji również jest pod dostatkiem, dzięki czemu można w ciekawy sposób wykorzystać czas pomiędzy zabiegami.  

Bez dwóch zdań najważniejszy punkt stanowi morze, szeroka plaża, a także molo wraz z promenadą. To miejsca idealne na spacer o każdej porze roku. Jednym z symboli miasta jest latarnia morska, w której w podziemiach powstało Muzeum Minerałów. O tym miejscu warto pamiętać, zwłaszcza w czasie niepogody. Na odwiedzenie czekają również takie budynki jak neogotycki ratusz czy też Bazylika Wniebowstąpienia NMP. 

Ponadto Kołobrzeg to miejscowość pełna zakątków, po których spacerowanie jest czystą przyjemnością. Między innymi można podążać tutaj w poszukiwaniu Marianów, czyli rzeźb mew rozlokowanych w różnych częściach miasta. Na odpoczynek poleca się z kolei Park Zdrojowy, a już wkrótce dla turystów otworzy się tutaj kolejna, typowa dla uzdrowiska atrakcja, a mianowicie pijalna wód mineralnych. Na miłośników aktywnego wypoczynku czekają natomiast liczne ścieżki rowerowe oraz trasy spacerowe.  

Źródła: polska.travel, przewodnikpokolobrzegu.pl  

Zobacz też:

Ta malownicza trasa rowerowa zachwyca turystów. Jest najdłuższa w Polsce

To najbardziej zatłoczone plaże nad Bałtykiem. Omijaj je, jeśli lubisz spokój

Uwielbiany szlak w Tatrach zamknięty. Sprawdź, zanim wyruszysz na wycieczkę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wczasy | wakacje | ciekawe miejsca | morze | turystyka