Reklama
Reklama

Nazywają go polską Amazonią. Natura, pływające kładki, szlaki rowerowe i wodniczki

Na Podlasiu, z dala od zgiełku wielkich miast, rozciąga się jedna z pereł polskiego krajobrazu. Zachwyca swoją dzikością, różnorodnością oraz pięknem, które wyróżnia się na tle europejskim. Jeśli poszukujesz miejsca na wypoczynek w ciszy i blisko natury, koniecznie odwiedź Narwiański Park Narodowy. Nie bez powodu określany jest “polską Amazonią”. Jakie skarby w sobie skrywa i dlaczego warto się tutaj wybrać?

Polska obfituje w wyjątkowe miejsca, których sława wznosi się nawet poza granice naszego kraju. Tym samym można usłyszeć o “polskich Malediwach" czy też “polskiej Toskanii". Jak się okazuje na malowniczym Podlasiu można znaleźć również “polską Amazonię". Mianem tym określany jest Narwiański Park Narodowy, który stanowi idealny pomysł na wypoczynek w zgodzie z naturą. Tutejsze bogactwo fauny i flory jest w stanie zrobić wrażenie absolutnie na każdym.  

“Polska Amazonia" na Podlasiu. Skąd wzięło się takie określenie?

Narwiański Park Narodowy jest jednym z najmłodszych, jakie utworzono na terenie Polski. Powstał w 1996 r., w celu objęcia ochroną blisko 7 tysięcy hektarów niezwykłego bogactwa fauny i flory. Wśród 23 parków narodowych, które powstały w Polsce, to właśnie Narwiański Park Narodowy określany jest mianem “polskiej Amazonii". A wszystko to ze względu na niezwykły charakter hydrograficzny.  

Rzeka Narew, która stanowi serce Narwiańskiego Parku Narodowego, jest niezwykła pod wieloma względami, gdyż podobnie jak Amazonka, meandruje, tworząc przy tym liczne rozlewiska. Zamiast jednego głównego nurtu, tworzy system licznych odnóg, które się rozdzielają, by ponownie się połączyć. Tym samym na terenach tych powstaje niezwykły ekosystem podmokłych obszarów, torfowisk, łąk i kanałów.

W czasie wiosennych roztopów, rozlewiska Narwi są w stanie przybrać szerokość sięgającą nawet kilku kilometrów. Widok ten bez dwóch zdań przywodzi więc na myśl Amazonkę, a więc określenie “polska Amazonia" nie wzięło się znikąd. 

Tuż obok zachwycających krajobrazów, meandrująca Narew tworzy także doskonały teren dla fauny, wśród której dominują liczne gatunki ptaków, w tym rybitwa czarna będąca symbolem parku oraz wodniczka, czyli najrzadszy ptak z rzędu wróblowych kontynentalnej części Europy.  

Może cię zainteresować: Malowniczy kurort wśród gór. Warto przyjechać po czyste powietrze i widoki

Z czego słynie Narwiański Park Narodowy? Raj dla ornitologów, szlaki rowerowe i pływające mosty

Rozlewisko Narwi stanowi serce Narwiańskiego Parku Narodowego, posiadając swój niepowtarzalny urok. Wody tej rzeki tworzą malowniczy krajobraz pełen niepowtarzalnej fauny i flory. Tereny te to istny raj dla ornitologów, gdyż można w tym parku obserwować ponad 200 gatunków ptaków, w tym te rzadkie i chronione. Jeśli chodzi o florę, również jest co podziwiać, dlatego bez dwóch zdań tutejsza dzika przyroda stanowi największą atrakcję tych terenów.  

Można podziwiać ją z różnych perspektyw, gdyż Narwiański Park Narodowy obfituje w liczne szlaki turystyczne oraz rowerowe o różnym stopniu trudności. Między innymi przebiega tędy odcinek szlaku Green Velo, a także "Podlaski Szlak Bociani". Tereny parku warto także podziwiać z kajaków. To właśnie w ten sposób można dotrzeć nawet do trudno dostępnych zakątków.

Ponadto na odwiedzających czekają wieże widokowe, które umożliwiają obserwację ptaków, a także panoramy malowniczej rzeki Narew. Za jedną z największych atrakcji parku chodzi natomiast Kładka Śliwno-Waniewo i pływające mosty. Wśród bagiennych terenów prowadzi drewniana ścieżka o długości około kilometra. Chcąc ją jednak pokonać, należy wejść na ruchome platformy umożliwiające przeprawę przez ten teren. Spacer taką kładką z pewnością należy do niezapomnianych przeżyć. 

Sprawdź też: Nie musisz daleko jechać. Spływ kajakowy i podziemne zwiedzanie znajdziesz rzut beretem od Łodzi

Zobacz też:

Uwielbiany szlak w Tatrach zamknięty. Sprawdź, zanim wyruszysz na wycieczkę

Polska też ma swoje "jezioro Como". Złoty piasek przyciąga tłumy

Malowniczy kurort wśród gór. Warto przyjechać po czyste powietrze i widoki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Parki narodowe | ciekawe miejsca | wakacje | turystyka