Reklama
Reklama

To najstarsza republika świata i enklawa we Włoszech. Nie chodzi o Watykan

W Europie jest wiele miejsc wartych odwiedzenia. Wśród nich znajduje się niewielkie państwo, będące enklawą na terenie Włoch. Nie chodzi o Watykan, lecz o San Marino, będące najstarszą istniejącą wciąż republiką na świecie. Jakie atrakcje czekają na podróżnych na miejscu?

San Marino (Republika San Marino) to śródlądowe państwo, położone w południowej części Europy, będące enklawą na terenie Włoch. Oznacza to, że z każdej strony San Marino otoczone jest przez terytorium Włoch. Stolicą tego kraju jest miasto San Marino. Turyści znajdą na miejscu mnóstwo atrakcji, które umilą im wyjazd. Niewątpliwie bowiem ten niewielki kraj warto zobaczyć. Czego się spodziewać?

San Marino — jedno z najmniejszych państw świata

San Marino to jedno z najmniejszych państw na świecie. W Europie mniejsze od niego są tylko Watykan i Monako. Położone jest na górzystym terenie, który wchodzi w skład pasma Apeninów. Przez terytorium państwa płyną dwie rzeki — San Marino i Marano. Panuje tam wilgotny subtropikalny klimat, więc zima jest łagodna, a lato ciepłe. Wszystko to sprawia, że do tego niewielkiego kraju chętnie przyjeżdżają turyści.

Przyciąga ich zwłaszcza stolica, słynąca z wyjątkowej architektury i zabytków. Warto wiedzieć, że centrum miasta zostało nawet wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. San Marino to najstarsza, istniejąca do dziś republika. Jako jedyne spośród demokratycznych, niewielkich państw europejskich nie jest monarchią.

Czytaj też: Najsłynniejszy Ogród Cytryn. Jedź tam i spróbuj miejscowego przysmaku 

San Marino — jakie atrakcje czekają na turystów?

Czekające na odwiedzających San Marino atrakcje turystyczne są naprawdę liczne. Warto zacząć od faktu, iż to popularne miejsce na zakupy, ponieważ znane jest z wolnocłowego handlu. Podróżni nabywają tam zwłaszcza biżuterię, perfumy czy elektronikę. Sercem San Marino jest Piazza Della Liberta, czyli plac, przy którym stoi Palazzo Pubblico. To siedziba władz miasta i rządu San Marino. Z placu rozpościera się piękny widok na cały region.

Popularnością cieszy się również bazylika świętego Maryna, w której wnętrzu spoczywają relikwie założyciela San Marino. Obok niej stoi zabytkowa dzwonnica. Na szczycie góry Titano znajduje się zaś zamek La Rocca o Guaita. Został wybudowany w XI wieku, a w XV wieku częściowo go przebudowano. To największa i najstarsza z trzech twierdz, położonych na wierzchołkach tej góry. Jest dostępny dla turystów, a widok z tarasu widokowego gwarantuje niezapomniane wrażenia.

Zobacz też:

To jedna z najniezwyklejszych wysp na świecie. Cały czas zmienia swój kształt

Protesty w turystycznym raju. Planujesz wakacje na tej wyspie?

​Planujesz wakacje we Włoszech? Tego nigdy nie rób podczas urlopu w tym kraju

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | urlop | turystyka | atrakcje | ciekawe miejsca