Reklama
Reklama

To najmniejsze uzdrowisko w Polsce. Każdego roku przyciąga tłumy kuracjusz

Małopolska ma swoją "perłę", jeśli chodzi o uzdrowiska. Najmniejszy obiekt uzdrowiskowy w Polsce znajduje się w małej, małopolskiej wsi, którą zamieszkuje zaledwie 140 osób. Każdego roku przyjeżdżają tam tłumy kuracjuszy, choć nie brakuje atrakcji nawet dla dzieci. Sprawdź, dlaczego warto pojechać do Wapienne.

Wapienne to mała wieś, która leży w środkowej części Beskidu Niskiego w Karpatach Zachodnich. Dokładniejszą lokalizacją jest dolina potoku Wapienka w Magurskim Parku Narodowym. To właśnie tam znajduje się uzdrowisko o tej samej nazwie. Przedstawiamy najważniejsze informacje o tym miejscu turystycznym.

Uzdrowisko Wapienne - dla miłośników niskich gór

Najwięcej uzdrowisk znajduje się w województwie dolnośląskim. W małopolskim również nie brakuje "perełek". Znajdziemy je w pobliżu Krynicy-Zdrój, Szczawnicy, Rabki-Zdrój

W 1986 roku powstało małopolskie uzdrowisko Wapienne. Leży w malowniczej wsi w Karpatach, dlatego jest idealnym miejscem dla miłośników niskich gór. Tamtejsze trasy są łatwe i przyjemne, idealne dla dzieci czy starszych osób

Z tego najmniejszego uzdrowiska możemy wejść na Łysą Górę, Kamienną Górę i Męcińską Górę. To jednak nie wszystko...

Będąc w Wapienne, polecamy również wejście na szczyt Ferdela, który wznosi się na 648 m n.p.m. Będziemy mogli podziwiać panoramę, lecz wcześniej wejdziemy na szczyt 25 metrowej wieży widokowej. 

Atrakcje w Wapienne dla kuracjuszy i nie tylko

Wieś Wapienne powstała w 1546 roku - założył ją król Zygmunt Stary. Została doceniona za uzdrowiskowe wody już w XVII wieku. Niestety podczas wojen uległa zniszczeniu, lecz została odbudowana w latach 50. XX wieku. 10 lat temu miała miejsce ostatnia rewitalizacja obiektu. Co obecnie oferuje kuracjuszom?

Wapienne oferuje kuracjuszom dom zdrojowy z pijalnią wód, parki zdrojowe, tężnie, ścieżkę pieszo-rowerową. Ten obiekt uzdrowiskowy poleca się osobom na leczenie schorzeń tj. reumatyzm, problemy układu krążenia, choroby kobiece, stres, alergie. 

W uzdrowisku znajdują się także baseny, a w nich liczne atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dwa z nich są odkryte i czynne w okresie letnim. Na terenie obiektu jest także boisko piłki nożnej i korty tenisowe. 

Zobacz też:

To najlepsze termy w Polsce. Tyle zapłacisz za pobyt

Tę ścieżkę w koronach drzew możesz odwiedzić po zmroku. Nocą ma niesamowity klimat

Mówią o nim "słoneczny zdrój". To najbardziej nasłonecznione uzdrowisko w Polsce

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | wakacje | turystyka | wczasy