To najmniejsze miasto uzdrowiskowe w Polsce. Przyjeżdżała do niego Orzeszkowa
Wiosna to dobry czas na odwiedzenie polskich uzdrowisk. Pod uwagę warto wziąć te najpopularniejsze, ale również te mniejsze, które zachwycają swoim urokiem. Tak jest w przypadku Iwonicza-Zdrój leżącego w Beskidzie Niskim. Miejscowość przyciąga kuracjuszy swoim spokojem, bliskim kontaktem z naturą oraz właściwościami leczniczymi. Z jej walorów korzystało wiele znanych osobistości, takich jak chociażby Jan Matejko czy Eliza Orzeszkowa. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić to podkarpackie uzdrowisko.
Polska słynie z wyjątkowych uzdrowisk, wśród których najmniejszym okazuje się podkarpackie Wapienne, będące urokliwą wsią. Jeśli chodzi natomiast o uzdrowiskowe miasta, najmniejszym jest podkarpacki Iwonicz-Zdrój, położony malowniczo w Beskidzie Niskim i będący jednocześnie jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Jego historia sięga już 1578 roku. Niezwykle bogate dzieje w połączeniu z leczniczymi wodami mineralnymi oraz nietuzinkowym mikroklimatem sprawiają, że miejsce to od wielu dekad cieszy się uznaniem wśród turystów.
Iwonicz-Zdrój to uzdrowisko, którego karty historii sięgają już XVI wieku. Walory tutejszych wód były więc doceniane już wieki temu, wraz z tutejszym klimatem, który po dziś dzień przyciąga turystów spragnionych wypoczynku oraz regeneracji. Tak też było, chociażby w XVII wieku, kiedy to tutejszy zakład zdrojowy cieszył się niebywałą popularnością, zarówno w kraju, jak i za granicą. Na przestrzeni lat miejscowość odwiedziło wiele znanych osób, takich jak chociażby ceniona pisarka, Eliza Orzeszkowa. Dzięki obecności sławnych osobistości, Iwonicz-Zdrój zyskał renomę elitarnego i wyjątkowego uzdrowiska.
Za największy atut Iwonicza-Zdrój uznaje się oczywiście tutejsze naturalne surowce lecznicze, którymi są przede wszystkim wody mineralne pochodzące z licznych źródeł. Niektóre z tutejszych wód nie są już dzisiaj eksploatowane, jednak wciąż przybywający tutaj turyści mają z czego korzystać. Dostępne są między innymi takie wody jak Karol 2, Klimkówka, Iwonicz, Elin czy Iza. Cechuje je bogactwo składników mineralnych, dzięki którym wykorzystywane są w leczeniu między innymi schorzeń układu trawiennego, chorób górnych dróg oddechowych, a także przypadłości ortopedyczno-urazowych.
Tuż obok wód mineralnych, surowiec naturalny stanowi także tutejszy mikroklimat, na który wpływ ma między innymi niewielka zmienność temperatury w ciągu dnia. Dzięki temu powstają tutaj umiarkowane bodźce termiczne. W połączeniu z dużym zalesieniem, które jest jednocześnie osłoną przed wiatrem i czynnikiem wpływającym na czystość powietrza, panują tutaj znakomite warunki bioklimatyczne doceniane przez turystów od wieków.
Zobacz także: Nie cichnie zainteresowanie tą atrakcją. Na miejscu zjeżdżalnia o długości 54 metrów
Uzdrowisko położone w Beskidzie Niskim, w dolinie Iwonickiego Potoku, oferuje malownicze widoki i przestrzeń do spokojnego wypoczynku. Tuż obok szerokiego zakresu usług leczniczych, które dzisiaj świadczone się zarówno komercyjnie, jak i w ramach NFZ, dostępne są tutaj liczne atrakcje. Dzięki temu kuracjusze mogą ciekawie zagospodarować swój wolny czas pomiędzy zabiegami. W ramach pobytu w sanatorium korzystają między innymi ze SPA czy basenów, w czasie wolnym natomiast beztrosko spacerują, podziwiając tutejszą architekturę zdrojową.
Niewielkie miasteczko zachwyca między innymi Pijalnią Wód, która jest jednym z najstarszych obiektów uzdrowiskowych miasta. Wnętrze stylizowane jest na oranżerię, przez co pełno tutaj zdobień roślinnych. Każdy może tutaj wejść i spróbować tutejszych wód, a także udać się do galerii sztuki. Wartym uwagi jest także tutejszy kościół, który powstał w XIX wieku i jest przykładem drewnianego kościoła zdrojowego o cechach neogotyckich.
Na turystów czekają tutaj także liczne ścieżki spacerowe wraz ze szlakami turystycznymi, które umożliwiają aktywne spędzenie wolnego czasu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się trasy na Górę Winiarską, Żabią Górę czy nad Bełkotkę. Ponadto wiele osób chętnie udaje się do pobliskiego uzdrowiska, Rymanowa-Zdroju, a także do Lubatowej czy Dukli. Punktem wartym uwagi jest również Klimkówka. Tereny te oferują bowiem piękne widoki i bogactwo przyrody, które można podziwiać z licznych tras pieszych, nordic walking czy też ścieżek rowerowych.
Warto również wspomnieć o kulturze i imprezach, jakie organizowane są na terenie Iwonicza. Z myślą o turystach, kuracjuszach i mieszkańcach od lat odbywają się tutaj liczne wydarzenia, do których zalicza się między innymi koncerty w muszli koncertowej, a także takie imprezy jak Festiwal Polonijnych Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych czy Międzynarodowe Seminarium Wokalno-Aktorskie. Wobec tego każdy może znaleźć coś dla siebie w tym niewielkim miasteczku będącym uzdrowiskiem.
Sprawdź też: Leczniczy mikroklimat, spokój i zabiegi borowinowe. To uzdrowisko uwielbiają kuracjusze
Źródła: polska.travel, zdrowisko-iwonicz.com.pl, iwonicz-zdroj.pl
Zobacz też:
Niemiecka wyspa kusi brakiem tłumów i widokami. Nazywana jest perłą Morza Północnego
Nie cichnie zainteresowanie tą atrakcją. Na miejscu zjeżdżalnia o długości 54 metrów