Reklama
Reklama

To najlepsze miejsca na spływ kajakowy. Na niektórych trasach poradzą sobie nawet dzieci

Spływ kajakowy to możliwość aktywnego spędzenia czasu, a także doskonała zabawa, nawet i dla całej rodziny. Wystarczy wybrać takie miejsce, które oferuje dobre trasy kajakowe. Na szczęście w Polsce takich nie brakuje. Z pewnością jednym z nich jest Ponidzie położone w województwie świętokrzyskim. Dlaczego warto się tam wybrać?  

Ponidzie zwane również polską Toskanią oferuje sielskie krajobrazy, ciszę i niezwykłą przyrodę, którą można podziwiać z perspektywy rzeki. A wszystko to przez ciekawe trasy kajakowe. Ich różne stopnie zaawansowania zachęcają do przybycia całą rodziną. Może to doskonały pomysł na spędzenie zbliżającego się długiego weekendu?

Spływy kajakowe po Nidzie

Nida to lewobrzeżny dopływ górnej Wisły. Rzeka ta jest typowo nizinną, która chwilami silnie meandruje, tworząc wysepki, zatoczki oraz starorzecza. Charakteryzuje się zmiennością krajobrazów, płynąc to wśród wzgórz, to wśród lasów bądź pól.  

Dodatkowo w bliskim jej sąsiedztwie znajduje się sporo zabytków oraz atrakcji turystycznych. Nie trzeba więc chyba przekonywać do tego, że jest to doskonała rzeka na spływ kajakowy.  

Całe Ponidzie zachwyca swoją naturalnością oraz krajobrazami. Jak lepiej podziwiać piękno przyrody niż z perspektywy kajaka? Tutaj jest na to doskonała możliwość. Zwłaszcza że oferta jest niezwykle zróżnicowana i trasy sprawdzą się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla doświadczonych kajakarzy. Warto poznać województwo świętokrzyskie z takiej perspektywy, a z pewnością zauroczy każdego.  

Zobacz również: Bajkowe miejsce na południu Polski. Tu zachwycisz się naturą bez tłumów

Najciekawsze szlaki kajakowe na Ponidziu 

Rzekę Nidę tworzą dwa odcinki źródłowe — Biała Nida oraz Czarna Nida. Płyną one osobno, by później połączyć się w jedną, tworząc rzekę Nidę, wpadającą do Wisły. Wobec tego do wyboru zainteresowanych spływem kajakowym pozostają łącznie trzy Nidy oraz ciekawa propozycja, jaką jest spływ rzeką Mierzwa. Co wiadomo na temat tych szlaków kajakowych? 

  • Biała Nida — propozycja spływu, który spokojnie mogą pokonać rodziny z dziećmi, a także początkujący kajakarze. W górnym odcinku jest wąska i meandruje, przez co stanowi dobre miejsce do nauki radzenia sobie kajakiem na zakrętach. Jest to propozycja spokojnego szlaku kajakowego, biegnącego wzdłuż łąk, podczas którego znaleźć można piaszczyste plaże idealne na odpoczynek.  
  • Czarna Nida — jej bieg prowadzi wśród lasów i drzew, dlatego można natknąć się na pewne przeszkody, które spokojnie można pokonać bez wychodzenia z kajaka. Trasa ta jest niezwykle piękna i jej poziom określa się jako średnio trudny, nie dla rodzin z małymi dziećmi. Przez wielu spływ ten uznawany jest za jeden z ładniejszych w Polsce, co mówi samo za siebie. 
  • Nida — jest dość łatwą trasą, przez to, że rzeka jest szeroka. Jest również płytka, a więc przy upalnym lecie warto wziąć to pod uwagę. Jako że Nida jest dość znaną rzeką, spływ ten cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza w weekendy. Płynąc kajakiem po Nidzie, można podziwiać piękno regionu Ponidzie w całej okazałości.  
  • Mierzwa — prawy dopływ Nidy to ciekawa i mało znana propozycja spływu kajakowego. Może stanowić interesujące wyzwanie, dlatego polecana jest dla doświadczonych kajakarzy, którzy uwielbiają mierzyć się z różnymi wyzwaniami na trasie.  

Zobacz też:

Zastosuj te sprawdzone sposoby. Dzięki nim ubrania po wyjęciu z walizki nie będą więcej pogniecione

To najpiękniejsza i najbardziej zielona wyspa na Adriatyku. Dotrzesz tam tylko promem

Nie wiesz, gdzie pojechać na kajaki? Musisz poznać Perłę Mazur

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | turystyka