Reklama
Reklama

To najbardziej strome stoki narciarskie w Polsce. Nie nadają się dla początkujących

Pierwszy zjazd na nartach jest niezapomniany, ale wraz ze zdobywaniem większego doświadczenia, wiele osób poszukuje trudniejszych tras, na których będą mogły sprawdzić swoje umiejętności. W Polsce jest przynajmniej kilkanaście tras, które wymagają bardzo dobrego przygotowania. Z pewnością nie jest to wybór dla początkujących, ale doświadczeni narciarze poczują tam dreszczyk emocji. Gdzie się znajdują najbardziej strome stoki w Polsce?

Ferie zimowe coraz bliżej, to idealny czas na spędzenie urlop w górach. Miłośnicy sportów zimowych z pewnością mogą liczyć na różnorodność stoków narciarskich w Polsce. Które z nich stanowią wyzwanie i pozwalają się sprawdzić? Portal Skiinfo za pomocą Google Earth zmierzył kąt nachylenia czarnych i czerwonych tras narciarskich z ośrodków w Polsce. Tym sposobem zostały wyłonione najbardziej wymagające stoki — to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych narciarzy. Co istotne jeśli stawiamy dopiero pierwsze narty na śniegu, to nie powinniśmy rozważać tych tras. 

Najbardziej wymagające trasy w Polsce — podium należy do Zakopanego 

Pierwsze trzy pierwsze miejsca zyskuje Zakopane, co nie jest zbyt dużym zaskoczeniem. Te trasy mają największe różnice w nachyleniu, przejazd nimi z pewnością będzie emocjonujący. 

1. Zakopane — Kasprowy Wierch: Goryczkowa 

Długość trasy to 2 tys. m, różnica wysokości wynosi 602 m. Trasa ma średnie nachylenie 36 proc., maksymalne nachylenie wynosi 60 proc.

2. Zakopane — Kasprowy Wierch: Gąsienicowa 

Na drugim miejscu uplasowała się trasa licząca 1,2 tys. m o różnicy wysokości 352 m. Trasa ma średnie nachylenie 36 proc., maksymalne nachylenie wynosi 50 proc.

3. Zakopane — Harenda: Czarna

Podium wieńczy trasa o długość: 550 m, przy różnicy wysokości wynoszącej 188 m. Trasa ma średnie nachylenie 34 proc., maksymalne nachylenie wynosi 48 proc.

Przeczytaj także: Tańszy niż w Krynicy-Zdroju, a śniegu tam nie brakuje. Ukryty stok narciarski, idealny dla początkujących

Najbardziej wymagające trasy w Polsce — poza Zakopanem znajdziemy je takze w Szczyrku czy też Wiśle 

Zakopane wygrywa ten ranking, jednak w innych miejscach również znajdują się wymagające trasy, idealne dla doświadczonych narciarzy. Tak więc, jeśli nie chcesz odwiedzać zimowej stolicy Polski to w innych regionach również znajdziesz ciekawe stoki.

4. Szczyrk Mountain Resort: Golgota 

Tuż za podium uplasował się Szczyrk. Tam znajdziemy trasę o długości 740 m, gdzie różnica wysokości wynosi 234 m. Trasa ta ma średnie nachylenie wynoszące 32 proc.

5. Jaworzyna Krynicka: Trasa 5 FIS 

W pierwszej połowie stawki uplasowała się także trasa o długości 740 m w Jaworzynie Krynickiej. Różnica wysokości wynosi 233 m. Trasa ta średnie nachylenie 31 proc., maksymalne nachylenie to 44 proc.

6. Wisła Stożek: pod kolejką linową 

Długość tej trasy wynosi 740 m, przy różnicy wysokości liczącej 228 m. Tutaj średnie nachylenie ma 31 proc.

7. Karpacz Kopa: Liczyrzepa 

Na miejscu siódmym znalazła się trasa o długości 940 m i różnicy wysokości wynoszącej 289 m. Zjeżdżając nią trzeba być przygotowanym na 31 proc. średniego nachylania. 

8. Rytro Ryterski Raj: Czerwona 

Rytrze znajdziemy trasę o długości 690 m, różnica wysokości wynosi 209 m. Średnie nachylenie tej trasy to 30 proc., zaś maksymalne 38 proc.

9. Dzikowiec: pod wyciągiem krzesełkowym

Ta trasa ma długość 740 m, różnica wysokości liczy 212 m. Średnie nachylenie wynosi 29 proc.

10. Szczyrk Mountain Resort: Bieńkula 

Czołową dziesiątkę zamyka Szczyrk. Znajdziemy tam trasę o długości 1340 m, różnica wysokości liczy 382 m. Średnie nachylenie wynosi 29 proc.

11. Ustroń — Poniwiec: pod kanapą 

Na przedostatnim miejscu znalazł się Ustroń. Trasa ta ma długość 770 m, przy różnicy wysokości wynoszącej 220 m. Średnie nachylenie to 29 proc.

12. Korbielów — Pilsko: Hala Miziowa 

Ranking zamyka trasa o długości 630 m, różnica wysokości wynosi 184 m. Trasa ta ma średnie nachylenie 29 proc., a maksymalne 46 proc.

Pamiętajmy, że trasy te nie są dostosowane do początkujących — ze względów bezpieczeństwa powinny być wybierane przez bardziej doświadczonych narciarzy. Raczej są one mało oblegane i większości są już otwarte. 

Zobacz też:

Tu wyskoczysz na narty po pracy. Świetny stok blisko Krakowa otwiera się za kilka dni

Tak wygląda najmłodsze polskie uzdrowisko. Zimą jest tam pusto i spokojnie

Zamiast w Alpy, jeżdżą na narty do tego kraju. Znacznie taniej i bez tłoku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: góry | turystyka | urlop