Reklama
Reklama

To miejsce to "polska Holandia". Jest tam cała masa starych wiatraków

Nie musisz jechać za granicę, aby poczuć się jak w Holandii. Wystarczy, że wybierzesz się na wycieczkę do Wielkopolski, a będziesz mógł odwiedzić szlak wiatraków. Atrakcji tam nie brakuje, a piękne widoki zapierają dech w piersiach. To idealne miejsce na spacer lub przejażdżkę rowerem z wyjątkowym klimatem w tle.

W naszym kraju nie brakuje pięknych miejsc na jednodniową wycieczkę, a najlepszym przykładem tego jest "polska Holandia". W ten żartobliwy sposób określa się wielkopolskie miejscowości w okolicach Leszna, gdzie rozciąga się szlak wiatraczny. 

Będąc w okolicy, warto przejechać się rowerem, albo przejść pieszo na spacer jedną z uroczych ścieżek. Tutejsze krajobrazy są naprawdę wyjątkowe, a same wiatraki są pozostałością po dawnych czasach, kiedy Polska była niemalże zbożową potęgą. W szczytowym okresie naszej historii mieliśmy ich bowiem prawie 20 tys.

Gdzie leży "polska Holandia"? Idealne miejsce na jednodniową wycieczkę

Nie musisz wydawać pieniędzy na bilety lotnicze, aby na własnej skórze poczuć klimat Holandii. Jeśli chcesz odwiedzić szlak wiatraczny, wybierz się na jednodniową wycieczkę do województwa wielkopolskiego, a dokładniej do okolic Leszna. W tym miejscu nie brakuje pięknych krajobrazów i atrakcji, które nawiązują do starodawnych tradycji. 

Na początek z Warszawy, warto dojechać do Rydzyny, gdzie znajduje się m.in. 250-letni wiatrak Józef. Stamtąd łatwo dojedziesz samochodem do Leszna, gdzie możesz przesiąść się na rower, by podróżując po lokalnych ścieżkach, podziwiać inne zabytkowe obiekty, rozsiane po małych miejscowościach.

Może cię zainteresować: Wygląda jak Toskania, a leży 60 km od Krakowa. Idealny kierunek na majówkę

To największe atrakcje szlaku wiatracznego. Nie możesz ich pominąć

Wśrod największych atrakcji wielkopolskiego szlaku wiatracznego, które po prostu musisz zobaczyć, jest wiele wspaniałych obiektów. Poza wspomnianym już "Józefem" na uwagę zasługuje również Antonii, który znajduje się w Lesznie przy ul. Strumykowej 3. Pochodzi z I połowy XVIII wieku, ale mielił ziarno na mąkę aż do 1993 roku. 

Jednym z najważniejszych miejsc na całej trasie jest Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej, które zlokalizowane jest na wzgórzu zwanym Szubienicą. Zobaczysz tam trzy oryginalne wiatraki liczące około 250 lat.

Naturalnie nie sposób byłoby pominąć również obiektów w miejscowości Śmigiel, gdzie na wzgórzu przy drodze na Kościan stoją wiatraki: Serwacy i Pankracy. Przebywając obok nich, można podziwiać wspaniałą panoramę miasta. 

W samym Kościanie na uwagę zasługuje natomiast wiatrak "Michał", który jest niemal w całości porośnięty bluszczem, co tylko dodaje mu uroku. 

Czytaj również: To jezioro zachwyca zagranicznych turystów. Leży w Polsce, a wygląda jak Malediwy

Zobacz też:

​Zaczyna się długi weekend. Na tych drogach na pewno staniesz w korku

Jesteś fanem Bridgertonów? To miasto przygotowało piknik inspirowany serialem

Na tej wyspie mieszka tylko jedna osoba. Leży w Grecji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | turystyka | weekend w Polsce