Reklama
Reklama

To jedno z najpiękniejszych włoskich miasteczek. Mieszka w nim zaledwie kilkanaście osób

To miejsce jest perełką na turystycznej mapie Włoch, które w niedalekiej przyszłości może przestać istnieć. Uznawane za jedno z najpiękniejszych włoskich miasteczek zachwyca niepowtarzalnym klimatem. Niegdyś zamieszkiwane było przez kilka tysięcy mieszkańców, dzisiaj jest to zaledwie kilkanaście osób. Dowiedz się więcej na temat Civita di Bagnoregio, które za niedługo może stać się opuszczonym miastem.  

Civita di Bagnoregio to niezaprzeczalnie malownicze miasteczko, którego lokalizacja kiedyś była mocną stroną, a dziś stała się przekleństwem. Miejsce to stoi przed perspektywą nieuchronnego zniknięcia. 

W ciągu dalszym przyciąga jednak rzeszę turystów, którzy są zachwyceni niepowtarzalnym klimatem tego miasta. Będąc we Włoszech, odwiedź Civita di Bagnoregio, zanim przestanie istnieć. 

Miejsce, które może przestać istnieć  

Civita di Bagnoregio to miasteczko położone 120 km na północ od Rzymu. Uznawane jest za “umierające miasto". Jego początku datowane są jeszcze na starożytne czasy, przez co zachwyca swoją historią oraz architekturą.  

Charakterystyczna lokalizacja miasta niegdyś była jego niezwykle mocną stroną, która zapewniała bezpieczeństwo. W 1695 roku stała się jednak przekleństwem, bowiem miało wtedy miejsce trzęsienie ziemi. Odcięło ono miasteczko od sąsiednich osiedli.  

Po tym wydarzeniu Civita di Bagnoregio zaczęło się wyludniać i aktualnie zamieszkiwane jest zaledwie przez kilkanaście mieszkańców. Wciąż jednak tli się w nim zwyczajne życie, bowiem prowadzone są tu sklep z pamiątkami, kilka barów i restauracja. Magiczna atmosfera unosi się w powietrzu i przyciąga turystów jak magnes.  

Chcąc odwiedzić to miasto, należy mieć na uwadze, że jego czas jest ograniczony. Poprzez powolną erozję skały, na której zbudowane jest Civita di Bagnoregio oraz stale występujące ryzyko trzęsienia ziemi, miasto niszczeje. Krusząca się skała sprawia, że powoli kolejne zabytkowe budynki nikną.  

Przeczytaj także: Grecka wyspa zachwyca widokami. Prawie jak Santorini, ale bez tłumów

Civita di Bagnoregio - perełka na turystycznej mapie Włoch 

Do miasta prowadzi charakterystycznie wąska droga, po której poruszać się można wyłącznie pieszo. Pomimo że mówi się o nim jako wymierającym, cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.  

Przy wstępie do Civita di Bagnoregio pobierana jest opłata. Zdaniem władz miasteczka to jedyny sposób, aby pozyskać fundusze na ratowanie tego miasta. Opłata nie zniechęca jednak turystów, którzy w dużej liczbie odwiedzają to miejsce w szczycie sezonu.  

Na zwiedzenie miasteczka wystarczy godzina. Samo w sobie jest największą atrakcją i sprawia niezwykłe wrażenie. Poprzez kilkukrotne trzęsienie ziemi doszło do takiej sytuacji, że miasto z każdej strony obtoczone jest przepaścią. 

Taka lokalizacja Civita di Bagnoregio zapewnia zapierające dech widoki oraz niepowtarzalny klimat miasta. Urokliwe uliczki oraz zabytkowe budowle tworzą niepowtarzalną atmosferę, którą turyści chcą chłonąć. Wiele osób, które miały przyjemność odwiedzić to miejsce, zgodnie twierdzi, że posiada ono magiczną atmosferę, którą trzeba poczuć na własnej skórze.  

Zobacz też:

Majówka z dala od miasta i turystów? To miejsce gwarantuje ciszę i spokój

Chorwacka plaża skażona azbestem. Lepiej nie wybieraj się tam na majówkę

Jesteś fanem Harry’ego Pottera? Teraz możesz zanocować w prawdziwym Hogwarcie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje | ciekawe miejsca