Reklama
Reklama

Ten kraj Polacy wybierają na majówkę. 25 stopni i turkusowa woda, a do tego tanie loty

Polacy coraz częściej spędzają majówkę poza granicami naszego kraju, w ciepłych, egzotycznych miejscach. Powodem jest głównie chęć odpoczynku przy pięknej pogodzie, która w maju w Polsce może niemiło zaskoczyć. Jednym z najchętniej odwiedzanych w czasie długiego weekendu majowego miejsc jest Cypr. Co warto wiedzieć o tej urokliwej wyspie i jakie atrakcje czekają na podróżujących?

Cypr to nazwa państwa i wyspy. Republika Cypryjska położona jest wyspie, leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego. Kraj jest członkiem Unii Europejskiej i posługuje się walutą euro. To miejsce bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym, odwiedzane co roku przez miliony turystów. Polacy również coraz chętniej decydują się na podróż do tego niezwykłego kraju. Co warto tam zobaczyć i jakie zalety posiada?

Boska Wyspa Afrodyty. Co warto wiedzieć o Cyprze?

Cypr nazywany jest Wyspą Miłości i Wyspą Afrodyty. To właśnie na południowym wybrzeżu Cypru, między miastami Pafos i Limassol, znajduje się formacja skalna nazywana Skałą Afrodyty. Podobno właśnie w jej pobliżu grecka bogini wyszła na brzeg, po narodzinach z piany morskiej. To popularny cel wycieczek turystycznych, ale Cypr posiada o wiele więcej wartych odwiedzenia miejsc.

Wyspa słynie ze wspaniałych plaż, a także pięknej pogody. Przez 300 dni w roku na Cyprze świeci słońce, a przyjemna temperatura sprawia, że można się relaksować, odpoczywać, spacerować i pływać. Warto wiedzieć, że pod względem kulturowym i administracyjnym, Cypr dzieli się na część północną i południową. Północna jest zamieszkana przez Turków, a Turcja uważa nawet ten teren za oddzielne państwo. Południowa część Cypru jest zaś zamieszkana przez prawosławnych Greków. 

Czytaj też: Spóźnili się na rejs. Pokonali 6 krajów w 15 godzin, by dogonić statek 

Co zobaczyć na Cyprze? Atrakcje nie tylko na majówkę

Cypr można odwiedzić praktycznie o każdej porze roku. Doskonałym pomysłem jest odwiedzenie tej wyspy zarówno wczesną wiosną, jak i latem czy późną jesienią. Polacy upodobali sobie spędzanie na Cyprze majówki. Długi weekend majowy warto tam spędzić również z uwagi na dość tanie loty.

W tym miesiącu na Cyprze panuje przyjemna temperatura — to średnio 23 stopnie Celsjusza. Temperatura wody wynosi zaś około 20 stopni Celsjusza. Nie trzeba się więc męczyć z nadmiernymi upałami ale nie musimy też obawiać się deszczu. Słońce świeci tam przez około 29 dni w skali miesiąca.

Wśród atrakcji, które niewątpliwie warto zobaczyć, jest przylądek Capo Greco. Jest to najbardziej wysunięta na południowy wschód część Cypru, słynąca z turkusowej wody i ciekawych formacji skalnych. Cały ten teren to chroniony park narodowy. Turyści chętnie też wybierają się w góry Troodos, które często w wyższych partiach kryją wspaniałe klasztory. 

Fani historii powinni również zwiedzić kompleks archeologiczny Kourion. Położony jest w odległości około 20 km od miasta Limassol. Wśród ruin możemy dostrzec między innymi pozostałości po teatrze, stadionie i łaźniach rzymskich. Starożytne miasto było niegdyś miejscem kultu Apolla.

Zobacz też:

Przyjechałeś na lotnisko w ostatniej chwili? Skorzystaj z tej ścieżki, żeby nie spóźnić się na samolot

To miasto wprowadziło opłaty, by odstraszyć turystów. Teraz jest ich jeszcze więcej

Planujesz urlop w Chorwacji? Przygotuj się na nieprzyjemny problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | atrakcje | ciekawe miejsca | weekend majowy