Tańsze niż Kudowa i Duszniki-Zdrój. To uzdrowisko zimą ma wyjątkowo łagodny klimat
Dla osób poszukujących spokojnego wypoczynku kameralne uzdrowiska są strzałem w dziesiątkę. Jednym z takich jest to położone u podnóży Gór Izerskich. Dolnośląskie uzdrowisko Czerniawa-Zdrój, bo to o nim mowa, zapewnia klimat oraz warunki sprzyjające poprawie zdrowia. Późną jesienią oraz zimą jest tu szczególnie pięknie. Co wiadomo na temat tego miejsca?
Kameralne uzdrowiska o malowniczym położeniu są uwielbiane przez seniorów. Zapewniają idealne warunki do odpoczynku od codziennej rutyny, a także regeneracji sił — psychicznych i fizycznych. Czerniawa-Zdrój stanowi więc doskonały wybór dla osób, które tym razem pragną spędzić turnus uzdrowiskowy w nieco mniej popularnej, ale równie pięknej, destynacji.
Czerniawa-Zdrój to nieduże uzdrowisko położone w Sudetach, na zboczu Gór Izerskich. Lokalizacja ta oferuje więc malowniczość oraz łagodny górski klimat. Do 1973 roku uzdrowisko to działało samodzielnie, specjalizując się w leczeniu dzieci. Aktualnie swoją działalność wiąże z uzdrowiskiem w Świeradowie-Zdroju. Jest to obecnie dzielnica tego miasta, która zarazem jest jednym z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku.
Bliskie położenie względem dużych kompleksów leśnych sprawia, że klimat tutaj jest niezwykle łagodny. Kształtuje się bowiem pod wpływem drzewostanów świerkowych, łagodzących wahania temperatury powietrza. Stoki północne chronią zaś to uzdrowisko górskie przed wiatrami północnymi.
W połączeniu z częstymi i obfitymi opadami oraz małą roczną amplitudą temperatury zimy tu są łagodne, a lato przyjemnie chłodne. To sprawia, że uzdrowisko Czerniawa-Zdrój oferuje wyjątkowe warunki do regeneracji sił.
Zobacz także: Znacznie tańsze niż Kołobrzeg, a równie piękne. To uzdrowisko nad morzem wybierają seniorzy
W uzdrowisku Czerniawa-Zdrój atrakcją jest więc łagodny klimat, ale nie tylko. Podstawowym tworzywem leczniczym jest niezwykle rzadka woda mineralna z radonem. Jej właściwości znane były już w XII wieku, nazywane wtedy nawet i magicznymi.
Dzisiaj doskonale znane są jej właściwości i sprawdza się w między innymi przy leczeniu miażdżycy, natomiast kąpiele radonowe stosuje się przy rehabilitacji pourazowych i reumatycznych narządu ruchu oraz układu oddechowego.
Profil leczniczy tego uzdrowiska to więc ortopedia, neurologia, reumatologia, kardiologia, angiologia, a także osteoporoza. Warto wiedzieć, że Czerniawa-Zdrój posiada doskonałe warunki dla profilaktyki zdrowia dzieci oraz młodzieży.
Czerniawa-Zdrój oferuje pobyty lecznicze, kuracyjne, a także turystyczne. Wykonywane są tutaj zabiegi z wykorzystaniem borowiny i wód szczawiowych. Podstawę leczenia stanowi źródło “Zdrój Jana". Możliwa jest tutaj między innymi terapia radonem, a także liczne kąpiele w wodach leczniczych, hydroterapia i kuracje pitne.
Może cię zainteresować: To uzdrowisko to perełka Beskidu Niskiego. Seniorzy uwielbiają je za spokój
Wyjątkowe podgórskie uzdrowisko było do 1973 roku najmniejszym uzdrowiskiem w Sudetach, leżącym u podnóża Gór Izerskich, w dolinie rzeki Czerniawki. Zostało jednak administracyjnie i uzdrowiskowo połączone ze Świeradowem-Zdrojem i dzisiaj stanowi jego część.
W wolnych chwilach kuracjusze uzdrowiska Czerniawa-Zdrój zachwycają się pięknej otaczającej przyrody. Można podziwiać tutaj Kotlinę Jeleniogórską, wraz ze zlokalizowanymi tutaj zamkami i pałacami, takimi jak chociażby Zamek Czocha.
Ponadto warto wybrać się na zwiedzanie Świeradowa-Zdroju, gdzie czeka między innymi hala spacerowa z egzotyczną roślinnością, sztuczna grota czy galeria widokowa.
Zobacz też:
Te szlaki będą zamknięte od listopada. Sprawdź koniecznie, zanim wybierzesz się w Tatry
Idealna alternatywa dla Seszeli w listopadzie. Kosztuje o połowę taniej i jest równie pięknie
Gorące źródła tuż przy granicy z Polską. Mało Polaków wie o tej darmowej atrakcji