Reklama
Reklama

Ta wyjątkowa atrakcja zniknie z Krakowa już w tym roku. Przyciągała tłumy turystów

Wielka Parada Smoków to wydarzenie, które przyciąga zarówno lokalsów, jak i turystów z całej Polski. Jedno z ulubionych krakowskich wydarzeń ulegnie jednak w tym roku dość sporej zmianie. Czy w 2024 smoki nie pojawią się na Wiśle? Poznaj najważniejsze informacje na temat czerwcowego wydarzenia.

Czy po 23 latach smoki po raz pierwszy nie pojawią się w czerwcu na Wiśle? Uspokajamy zainteresowanych i sprawdzamy, jakie zmiany zapowiada Urząd Miasta Krakowa w sprawie Wielkiej Parady Smoków.

23. Wielka Parada Smoków. Co się zmieni w 2024?

Smoczy weekend zaplanowany jest na 8-9 czerwca 2024, a jego hasłem przewodnim jest "Smoki bajek, baśni i powieści". Obchody będą inne niż w poprzednich latach — zabraknie jednego ważnego wydarzenia.

Największą zmianą, która została już zapowiedziana, będzie brak Wielkiego Nocnego Widowiska na Wiśle. W poprzednich latach było to wydarzenie, które odbywało się w okolicach godziny 22:00. Na Wisłę wypływały barki i statki, a uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać latające, widowiskowe smoki. Wydarzeniu towarzyszyły efekty pirotechniczne, oprawa świetlna i laserowa, a także muzyka. Okazuje się, że w tym roku tak nie będzie.

Zobacz także: To tutaj Polacy spędzą wakacje 2024. Klimat jak w Hiszpanii, a taniej niż w Turcji

Nowa parada smoków. Kto ją zorganizuje?

Nowe widowisko, jak przekazuje Urząd Miasta w Krakowie, nazywać się będzie "Widowisko na Wiśle — WIANKI". Za jego organizację nie będzie odpowiadał, jak w poprzednich latach, Teatr Groteska, a Krakowskie Biuro Festiwalowe, które współpracować będzie z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK, Muzeum Krakowa i innymi instytucjami kultury. Nowa formuła Wielkiej Parady Smoków ma łączyć różne konteksty kulturowe, które związane są z Krakowem.

Zobacz także: Lasy Państwowe zapowiadają nadejście wiosny. To zdjęcie mówi samo za siebie

Smoczy weekend w dalszym ciągu pozostaje rodzinną rozrywką, której warto być częścią. Tak jak w poprzednich latach uczestnicy będą mogli wziąć udział w rodzinnym pikniku na Bulwarach Wiślanych czy w konkursie na najpiękniejszego smoka. W niedzielę ulicami Starego Miasta przejdzie natomiast barwny pochód, podczas którego będzie można podziwiać smocze stwory wykonane przez dzieci i ich opiekunów.

Zobacz też:

Lazurowe źródełko i miejsce na piknik. Tylko 30 minut od Krakowa

Tak oszczędzisz na zagranicznych wakacjach. Wypoczniesz tanio i bez tłumów

Najstarszy polski zamek ma ponad 850 lat. Stoi na wygasłym wulkanie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce