Reklama
Reklama

Szukasz pomysłu na jednodniową wycieczkę z Krakowa? Idealne miejsca na koniec wakacji

Wakacje powoli zbliżają się ku końcowi, więc warto wykorzystać te ostatnie tygodnie w pełni i wybrać się choćby na jednodniową wycieczkę poza miasto lub wyjechać gdzieś na weekend. Przedstawiamy propozycje idealnych miejsc w pobliżu Krakowa, gdzie możemy pozwiedzać, aktywnie odpocząć lub zrelaksować się nad wodą. Sprawdź, gdzie warto się wybrać.

Szukając inspiracji na ciekawą jednodniową wycieczkę w pobliżu Krakowa, warto rozważyć poniższe pomysły. Jest to zbiór różnych, interesujących miejsc, w których możemy wypocząć w aktywny sposób, pozwiedzać lub zrelaksować się nad wodą. Wszystko to w niewielkiej odległości od miasta. Podpowiadamy, gdzie warto pojechać.

Ojcowski Park Narodowy - prawdziwa perła w pobliżu Krakowa

To jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Krakowa. 30 km na północ od miasta znajduje się Ojców, który zachwyca swoim krajobrazem. Jego tereny przypominają tatrzańskie lub pienińskie doliny.

Obrazu pięknej przyrody dopełniają drewniane zabudowy. Oprócz tego warto zobaczyć Zamek w Ojcowie, Bramę Krakowską, Grotę Łokietka czy Jaskinię Ciemną. Do tego miejsca dojedziemy z Krakowa w około 30 minut. Na miejscu warto przejść szlakiem zielonym - Widokowym.

Zamek Tenczyn w Rudnie - ruiny na stożku wulkanicznym

Zamek Tenczyn znajduje się na zachód od Krakowa. Dojazd do tego miejsca zajmuje ponad 40 minut. Możemy podziwiać tam ruiny zamku, który w XIV wieku został włączony do kazimierzowskiego systemu Orlich Gniazd.

Co ciekawe ruiny Zamku Tenczyn stoją na dawnym stożku wulkanicznym, który jest najwyższym wzniesieniem Garbu Tenczyńskiego. Warto również udać się tam w sezonie wakacyjnym, ponieważ wtedy to organizowanych jest tu wiele interesujących wydarzeń. Możemy trafić między innymi na inscenizacje czy pokazy filmowe.

Czytaj również: Nazywają ją Krainą Wiecznego Lata. By ją zwiedzić, nie trzeba paszportu

Puszcza Niepołomicka - kompleks leśny sprzyjający aktywnemu odpoczynkowi

Puszcza Niepołomicka to miejsce, które świetnie nadaje się do aktywnego wypoczynku i rekreacji. Możemy tutaj skorzystać z wielu szlaków turystycznych, które przystosowane są do spacerów, przejażdżek rowerowych czy wypraw konnych.

Jest to kompleks leśny, położony w zachodniej części Kotliny Sandomierskiej. Znajduje się on około 20 km na wschód od Krakowa. Dojazd tam zajmie nam mniej niż godzinę.

Zamek w Wiśniczu - doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę

Warto wybrać się także do Nowego Wiśnicza, który znajduje się przy drodze nr 965 z Bochni do Limanowej. Położony jest on około 40 km od Krakowa, podróż tam zajmie nam około godziny.

Oczywiście głównym punktem wycieczki jest Zamek Kmitów i Lubomirskich, jednak warto także zwiedzić klasztor Karmelitów Bosych, który otoczony jest fortyfikacjami bastionowymi. Znajduje się on naprzeciwko zamku. Oprócz tego pomiędzy tymi dwoma obiektami możemy zobaczyć drewniany dworek z XIX wieku. Warty odwiedzenia jest także Rynek i Muzeum Pamiątek po Janie Matejce.

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie - ten skansen warto zobaczyć

Szukając pomysłu na wycieczkę w pobliżu Krakowa, warto wybrać się do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Skansen ten leży około 50 km od Krakowa i znajduje się u podnóża wzgórza Lipiowiec.

W muzeum tym możemy podziwiać między innymi elementy stroju, architekturę i ekspozycje powiązane z życiem codziennym Krakowiaków Zachodnich. Wszystko to umiejscowione jest w odtworzonym krajobrazie miasteczka, dworu i wsi.

Zalew Kryspinów - idealne miejsce na wypoczynek w pobliżu Krakowa

Kąpielisko Kryspinów umiejscowione jest w odległości 12 km od centrum Krakowa. Składa się ono z dwóch zbiorników wodnych - Zalewu Na Piaskach i Zalewu Budzyńskiego. Co więcej, w okolicy powstało kilka ośrodków wypoczynkowych, a także różnych atrakcji turystycznych.

Kryspinów to również idealne miejsce dla wędkarzy. Z racji tego, że jest on położony tak niedaleko Krakowa, to dojazd tam zajmie nam zaledwie pół godziny. Jest to więc świetny pomysł na jednodniową wycieczkę.

Pustynia Błędowska - pełna pięknych widoków i atrakcji

Jest to największy w Polsce obszar lotnych piasków. Znajduje się on na pograniczu Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej. Pustynia ta równocześnie mieści się w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Dojazd w zależności od wyboru trasy powinien zająć nam maksymalnie 1h 20 minut.

Co więcej, nie tylko możemy podziwiać tam naturę, ale i często organizowane są w tym miejscu różne wydarzenia cykliczne, takie jak biegi, pikniki rodzinne czy koncerty. Odwiedzający to miejsce mogą także oglądać skoki spadochronowe. Będąc na Pustyni Błędowskiej, warto także skorzystać z punktów widokowych, takich jak np. Wzgórze Czubatka czy Dąbrówka.

Dobczyce i malownicze Jezioro Dobczyckie

Dobczyce to niewielka miejscowość pomiędzy Pogórzem Wielickim i Beskidem Wyspowym, leżąca w dolinie rzeki Raby. Możemy tam zobaczyć różne zabytki, między innymi XIII-wieczny zamek, mury obronne czy skansen.

Warte uwagi jest także malownicze Jezioro Dobczyckie. Z Krakowa dojedziemy tam w niecałą godzinę. Dobczyce znajdują się około 30 km na południe od miasta.

Tyniec - klasztor i piękne widoki

To miejsce jest jednym z częściej odwiedzanych. Zespół klasztorny w Tyńcu wybudowany został na wzgórzu wapiennym nazywanym Górą Klasztorną. Tyniec to przede wszystkim odnowione opactwo, gdzie prym wiedzie gotycka zabudowa.

Warto odwiedzić również kościół św. Piotra i Pawła, gdzie ujrzymy gotyckie prezbiterium, a także barokową nawę z piękną amboną w kształcie łodzi. Oprócz tego ciekawym punktem wycieczki możemy być wypicie naparu z ziół w miejscowej kawiarence, z której roztacza się piękny widok na Wisłę. Trasa Kraków-Tyniec to nieco ponad pół godziny drogi.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce - ciekawe i nietypowe muzeum

Skansen ten znajduje się na terenie byłej parowozowni w Chabówce. Dojazd samochodem zajmie nam ponad godzinę. Dawniej w tym miejscu, w latach świetności stacjonowało aż 80 parowozów.

Obecnie możemy tam podziwiać lokomotywy elektryczne, spalinowe, wspomniane parowozy, wagony oraz tabor specjalny, czyli żurawie, drezyny czy pługi śnieżne. Oprócz tego możemy przejechać się tam pociągiem retro. Dodatkowo istnieje możliwość wynajęcia pociągu i zarezerwowania noclegu.


Zobacz też:

Już za kilka dni rozbłyśnie kolorami. Festiwal świateł w polskim mieście przyciągnie tłumy

Najlepsza woda źródlana i wiele wydarzeń kulturalnych. To uzdrowisko zaprasza jesienią

Nazywają go lasem wiecznej mgły. Będąc na tej wyspie, musisz go zobaczyć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce | wakacje