Reklama
Reklama

Śniadanie za 100 zł i kolejka przed wejściem. Tak wygląda najpiękniejsza kawiarnia świata

Ta niezwykła kawiarnia kusi nie tylko aromatem kawy, ale przede wszystkim zachwyca swoim wnętrzem oraz niepowtarzalnym klimatem. Uznana za najpiękniejszą na świecie przyciąga rzeszę turystów, którzy cierpliwie czekają w kolejce, aby wejść do środka. W rankingu kawiarni swoim pięknem wyprzedziła lokale z Wenecji, Pragi czy Paryża. Czy New York Café w Budapeszcie jest warta odwiedzenia?

Uznawana za perłę architektoniczną i kulturalną, kawiarnia New York Café w Budapeszcie codziennie przyciąga ogromną liczbę zainteresowanych. Dla wielu jest to obowiązkowy punkt wycieczki po węgierskim mieście, inni trafiają tu przez przypadek, spacerując po jednej z dzielnic Budapesztu. Co dobrze wiedzieć o New York Café i dlaczego warto się tam wybrać, będąc w Budapeszcie? 

Uznana za najpiękniejszą kawiarnię świata już ponad 100 lat temu  

Otwarta ponad 100 lat temu, od samego początku stała się miejscem spotkań dla wielu artystów, pisarzy, filmowców oraz mieszkańców miasta. Od zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem, przez co stała się punktem centralnym kulturalnej sceny Budapesztu.  

O miejscu tym krąży wiele historii oraz anegdot. Jedna z nich wspomina o węgierskim pisarzu, który wyrzucił klucze, od drzwi kawiarni, do rzeki Dunaj, aby New York Café nigdy nie została zamknięta. Miejsce niegdyś ważne dla artystycznych sfer Budapesztu, dzisiaj odwiedzane jest przez turystów z całego świata.  

Kawiarnia warta odwiedzenia i to nie tylko ze względu na jedzenie  

Głównym powodem, dla którego tak wiele osób chce odwiedzić New York Café jest jej wnętrze, często uznawane za architektoniczne arcydzieło. Przekroczenie progu kawiarni równa się z przeniesieniem do czasów niczym z epoki Belle Epoque.  

To, co najbardziej rzuca się w oczy to piękne ozdobne lampy, freski, marmurowe kolumny, rzeźbione balustrady czy liczne złocenia. Spędzenie czasu w tej węgierskiej kawiarni to uczta dla zmysłów i niezwykłe doświadczenie estetyczne.  

Dla wielu to właśnie możliwość oglądnięcia tego wyjątkowego wnętrza jest główną przesłanką do odwiedzenia tego miejsca z gastronomicznej mapy Budapesztu. Warto jednak wspomnieć, że jak sama nazwa wskazuje, można wypić tutaj naprawdę dobrą (choć drogą) kawę. Dodatkowo lokal oferuje ciasta, które są małymi dziełami sztuki, śniadania oraz obiady.  

Czytaj też: Największa zimowa atrakcja w górach

Ceny mogą odstraszyć niejednego turystę  

Chcąc odwiedzić New York Café, należy przygotować się na wysokie ceny. Polecane jest wcześniejsze pobranie menu, w postaci PDF, z oficjalnej strony kawiarni oraz zapoznanie się z cenami, które obowiązują w lokalu. Dobrym rozwiązaniem jest przyjście na miejsce już z wybranymi pozycjami z menu. Średnia cena za kawę to koło 12 euro.  

Wizyta w kawiarni New York Café to uczta dla zmysłów. Napicie się kawy z 24-karatowym złotem we wnętrzach rodem z epoki Belle Epoque, nie jest możliwe w każdym miejscu, dlatego będąc w Budapeszcie, warto w swoim planie zwiedzania uwzględnić tę najpiękniejszą kawiarnię świata.  

Zobacz też:

"Mała Holandia" w północnej Polsce. Wiosną są tam tłumy turystów

W latach 80 był ulubionym kierunkiem polskich turystów. Dziś też przyciąga klimatem i cenami

​Nie musisz jechać do Prowansji. Lawendowy piknik odbywa się o wiele bliżej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | city break