"Śląskie Fudżi" zapiera dech. Nie tylko ten polski wulkan musisz odwiedzić
Masz ochotę wybrać się na wycieczkę pełną wrażeń, ale nie stać cię na wyjazd za granicę? Nic straconego. Możesz odwiedzić polskie wulkany, których jest cała masa. Być może nigdy o nich nie słyszałeś, ponieważ od dawna nie są aktywne. Wciąż robią jednak wrażenie majestatycznym wyglądem. Na szczególną uwagę zasługuje, chociażby "śląska Fudżijama".
Ostatnio w modzie są weekendowe wyjazdy za granicę. Niektórzy decydują się na nie nawet kilkanaście razy w ciągu roku i ma w tym nic złego, jednak nie musisz co tydzień latać latać samolotem, aby móc podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.
Nasz kraj również skrywa wiele ciekawych miejsc z niesamowitą historią. Nie wszyscy wiedzą, że w Polsce są wulkany, które warto zobaczyć. Wygasły wiele milionów lat temu, lecz do dziś robią wrażenie swoim majestatycznym pięknem. Odwiedź je w wolny dzień, a nie pożałujesz.
Ostrzyca na Pogórzu Kaczawskim wygasła ok. 0,5 mln lat temu. Ma 501 metrów n.p.m. i jest pozostałością komina trzeciorzędowego wulkanu (neku), jednak jej kształt, a konkretniej szczyt wciąż kojarzy się niektórym z charakterystyczną, ognistą japońską "górą", która wydobywają z siebie strumienie, popioły i gazu.
Góruje na tle płaskiego krajobrazu, który ją otacza. Nic więc dziwnego, że bywa żartobliwie nazywana "śląską Fudżijamą". Ostrzyca stanowi ciekawy cel jednodniowych wycieczek, który zachwyci miłośników niezbyt wymagających fizycznie spacerów i aktywności fizycznych.
Ma zalesione zbocze, a na wierzchołek można dostać się specjalną ścieżką po naturalnych bazaltowych schodach. W przeciwieństwie do wielu miejsc będąca wygasłym wulkanem Ostrzyca, nie jest oblegana przez turystów, co pozwala miło spędzić czas w otoczeniu przyrody. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na okolicę.
Może cię zainteresować: To uzdrowisko ma ponad 250 lat. Według kuracjuszy jest jednym z najpiękniejszych w Polsce
Ciekawe miejsca w Polsce o podobnym pochodzeniu, które warto odwiedzić to jednak nie tylko Ostrzyca. Dawne struktury wulkaniczne zasługujące na uwagę to także na pewno usytuowana w okolicy Wilcza Góra koło Złotoryi ze szczytem Wilkołakiem, który ma 367 metrów.
Inne polskie wulkany to m.in.:
- Czartowska Skała
- Grochowiec Wielki
- Grodziec
- Góra świętej Anny
- Małe Organy Myśliborskie
- Rataj
- Radogost
- Organy Wielisławskie
- Stożek Wielki w Górach Kamiennych
Większość polskich wulkanów jest pozostałością dawnych erupcji sprzed setek milionów lat, głównie z okresu permu i karbonu. Wycieczka tam może być więc idealną okazją, aby zbliżyć się do historii.
Zobacz też:
Lubiane przez kuracjuszy uzdrowisko truje zanieczyszczonym powietrzem. Normy przekroczone 4-krotnie
Mówią, że to najpiękniejsze miejsce na świecie. Leć zimą, a nie pożałujesz
Wygląda jak Wenecja. Jest tańsza i znacznie mniej zatłoczona