Reklama
Reklama

​Sanatorium tańsze niż Busko-Zdrój. Leży tylko 20 km dalej i ma najskuteczniejsze wody siarkowe na świecie

Duża liczba uzdrowisk na mapie Polski sprawia, że seniorzy mają naprawdę spore pole manewru. Nie tylko pod kątem oferowanych zabiegów, ale także wszelkich kwestii okołopobytowych. Tak jest, chociażby w przypadku sanatoriów w województwie świętokrzyskim. Poznaj świetną i tańszą alternatywę dla Buska-Zdroju, czyli oddalone jedynie o 20 km uzdrowisko Solec-Zdrój.

Uzdrowisko Solec-Zdrój — gdzie się znajduje?

Solec-Zdrój to wieś uzdrowiskowa położona w województwie świętokrzyskim. Pod względem geograficznym leży na granicy Wyżyny Małopolskiej oraz Kotliny Sandomierskiej. Od ponad 200 lat wykorzystuje się w tym miejscu lecznicze właściwości wód mineralnych z pobliskich łąk. To właśnie od nich pochodzi nazwa wsi, w której od XVIII wieku warzono sól. Oficjalnie uzdrowisko w 1837 roku założył Karol Godeffroy, a w 1974 roku zmieniono nazwę na Solec-Zdrój. Aktualnie mieszka w niej 900 mieszkańców i jest siedzibą gminy uzdrowiskowej, która dysponuje około 400 miejscami dla kuracjuszy.

Sprawdź również: Jeśli sanatorium w zimie, to tylko tu. Uzdrowisko i jarmark bożonarodzeniowy w jednej podroży

Z czego słynie uzdrowisko Solec-Zdrój?

Uzdrowisko Solec-Zdrój słynie przede wszystkim z wód solankowych, które uznawane są za jedne z najskuteczniejszych na świecie. Na solankę natrafiono podczas badań geologicznych w pobliżu uzdrowiska, a wykryta w niej zawartość siarkowodoru 8-krotnie przewyższa wartości w dotychczas eksploatowanych źródłach. Jego stężenie wynosi 103 mg/litr, a wody lecznicze są także wysoko mineralizowane. Z tego względu jest to niezwykle unikalne ujęcie w skali światowej.

Sprawdź również: Znacznie tańsze niż Kołobrzeg, a równie piękne. To uzdrowisko nad morzem wybierają seniorzy

W Solcu-Zdrój leczone są choroby skóry, choroby układu krążenia i układu oddechowego, dyskopatie, gościec tkanek miękkich, nerwice, nerwobóle, osteoporoza, reumatoidalne zapalenia stawów, stany pourazowe, zapalenia korzonków nerwowych, zatrucia metalami ciężkimi czy zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa. Dodatkowo kuracjusze chętnie przyjeżdżają w to miejsce ze względu na piękną przyrodę w pobliżu oraz ciszę i spokój, tak potrzebne do podreperowania zdrowia oraz wypoczynku.

Sprawdź również: To małopolskie uzdrowisko jest tańsze niż Krynica-Zdrój. Słynie z wyjątkowych wód mineralnych

Uzdrowisko Solec-Zdrój — atrakcje i zabiegi

Bez wątpienia najbardziej znanym uzdrowiskiem w województwie świętokrzyskim jest Busko-Zdrój. Co ciekawe, jest ono położone jedynie 20 kilometrów dalej od Solca-Zdrój. Z pewnością do największych atrakcji tej miejscowości, oprócz wysokiej jakości zabiegów sanatoryjnych, należą walory przyrodnicze oraz leczniczy mikroklimat. Będąc w Solcu-Zdrój z pewnością trzeba odwiedzić położony na obszarze 120 hektarów Park Uzdrowiskowy, który przylega bezpośrednio do lasu sosnowego. Znajdziemy w nim okazałe katalpy, lipy szerokolistne, magnolie, modrzewie, platany czy sosny czarne.

Sprawdź również: Pusto, taniej i znacznie więcej jodu, niż latem. To uzdrowisko czeka na kuracjuszy

W gminie Solec-Zdrój jest również kilka zabytków, które warto zobaczyć, będąc w uzdrowisku. Przede wszystkim jest to wzniesiony prawie 100 lat temu kościół św. Mikołaja, a także drewniany kościół w Świniarach z II połowy XVII wieku. Jednym z ciekawszych miejsc na mapie gminy jest również zespół pałacowy w Zborowie zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku. Następnie został rozbudowany o murowany spichlerz, gorzelnię i park krajobrazowy. To właśnie ze Zborowa pochodził banita Samuel Zborowski, którego pojmał Zamoyski, a następnie został ścięty w Krakowie.

Zobacz też:

​Tu lato trwa przez cały rok. Polacy kochają wypoczywać na tej wyspie

To miasto wchodzi w skład słynnego trójkąta uzdrowiskowego. Oferuje wyjątkowe wody lecznicze

Podobno mieszkali tam piraci. Ukryta wioska na uwielbianej przez Polaków wyspie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | wakacje