Reklama
Reklama

Polskie miasto, które zimą zachwyca turystów. Przyjeżdżają tu z całej Europy

Trzeci raz z rzędu Kraków znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu międzynarodowej firmy zajmującej się wypożyczaniem aut – Discover Cars. Co roku przedsiębiorstwo przygotowuje dla swoich klientów zestawienie 10 najlepszych lokalizacji na zimowy wypad w Europie. Jakie kryteria biorą pod uwagę oceniający? Które miasta przegrał rywalizację z Krakowem?

Najlepsze miasta na zimowy wypad. Jak powstał ranking Discover Cars 2023?

W rankingu przygotowanym przez Discover Cars w końcowej ocenie branych jest pod uwagę 6 zmiennych:

 • Liczba "tanich" restauracji;
 • Średni koszt wynajmu samochodu na tydzień;
 • Średni całkowity koszt tygodniowego pobytu w hotelu;
 • Średni koszt lotu (z Londyn-Heathrow);
 • Największa atrakcja;
 • Koszt największej atrakcji.

Dokładne kwoty pochodzą z popularnych serwisów, np. Google Flights dla cen lotów, czy Expedii dla ceny hoteli i ich liczby w danym mieście. Poszczególne wyniki są następnie przeliczane na punkty – w sumie do zdobycia jest 50. 

Trzeba dodać, że ranking z założenia obejmuje 10 niedrogich (budget-friendly) miejsc na zimowy wypad w Europie. Z tego powodu nie znalazły się w nim m.in. Madryt czy Londyn, choć wzięto pod uwagę Kopenhagę, czy zdecydowanie nietani Amsterdam.

Ranking najlepszych miast na zimowy wypad w 2023. Jak wypadł Kraków?

W tym roku 3. raz z rzędu na pierwszym miejscu znalazł się Kraków.

Dawna stolica i jedno z najpiękniejszych miast w Polsce (niezależnie od pory roku) uzyskało 38 punktów, wyprzedzając Pragę i Brukselę. Spośród ocenianych metropolii Kraków ma do zaoferowania najtańsze auta na wynajem i darmową największą atrakcję, za którą uznano... Rynek Główny.

Dokładne wyniki dla stolicy Małopolski prezentują się następująco:

 • Liczba "tanich" restauracji: 665;
 • Średni koszt wynajmu samochodu na tydzień: 511,02 zł;
 • Średni całkowity koszt tygodniowego pobytu w hotelu: 2241,97 zł;
 • Średni koszt lotu (z Londyn-Heathrow): 684,68 zł;
 • Największa atrakcja: Rynek Główny;
 • Koszt największej atrakcji: 0 zł.

Oczywiście dla turystów z Polski ogólny koszt takiego wypadu będzie jeszcze mniejszy – paliwo, a na pewno bilety kolejowe, będą tańsze niż lot z Heathrow. Kraków ma do zaoferowania znacznie więcej niż sam rynek, (zaczynając od Wawelu a kończąc na Muzeum Lotnictwa Polskiego), do tego dla turystów z Polski taka wycieczka będzie na pewno bardziej "osobista" niż dla zwiedzających zza granicy. 

Jeżeli do tej pory nie umieliśmy okazji zwiedzić Krakowa lub od ostatniej wycieczki minęło kilka dekad, to w tym roku warto odpuścić sobie planowanie wypadu w dalsze zakątki Europy. 

Poza wymienionym wyżej "podium" dalsze miejsca w rankingu zajęły Paryż, Budapeszt, Tallinn, Berlin, Amsterdam, Wiedeń i Kopenhaga. Wszystkie te miasta oferują zimą magiczną atmosferę, wyjątkową i niepowtarzalną w każdym z nich. Biorąc pod uwagę ważne dla wielu turystów kwestie finansowe, nie ma lepszego celu zimowego wypadu niż Kraków, a obecność Paryża czy Berlina pokazuje, że wcale nie jest to ranking miast "drugiej kategorii".

Zobacz też:

Wyspa delfinów we Włoszech. Warto spojrzeć na nią z góry

To najlepsze miejsca na spływ kajakowy. Na niektórych trasach poradzą sobie nawet dzieci

Świetna ścieżka spacerowa 30 minut od Warszawy. Las, rzeka i piaszczysta plaża

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | weekend w Polsce