Reklama
Reklama

Polacy kochają ten kraj. W zeszłym roku odwiedziło go prawie 15 mln turystów

Dla turystyki tego kraju było to najlepszy rok w dotychczasowej historii. Ostatni raz tak dobrze było ponad dekadę temu, ale systematyczne inwestycje, lepsze hotele i jednocześnie niższe ceny mają sprawić, że będzie tylko lepiej. To kierunek, który kochają także Polacy – zarówno latem, jak i zimą. Jaki kraj tak bardzo stawia na turystów? Co sprawia, że urlop jest tam tańszy niż rok temu?

Egipska turystyka z nowym rekordem liczby turystów. "Ma być tylko lepiej"

17 stycznia ministerstwo turystyki Egiptu na swoich stronach poinformowało, że w 2023 roku ich kraj odwiedziło 14,9 miliona zagranicznych turystów. To o 200 tysięcy więcej w stosunku do poprzedniego rekordu z 2010 roku. Zapewne padłby on szybciej, gdyby po drodze nie pojawiła się pandemia. 

Mimo przeciwności Egipt systematycznie pracowało nad poprawą bazy turystycznej i infrastruktury, m.in. rozbudową lotnisk, co finalnie przełożyło się na blisko 15-milionowy wynik. To tak, jakby do Egiptu w ciągu roku przyjechali na urlop wszyscy Czesi i Norwegowie, albo Szwedzi i Irlandczycy. Plany snute nad Nilem celują jednak znacznie wyżej, a zeszłoroczny sukces to tylko kolejny krok w drodze do celu – 30 milionów gości w 2028 roku.

W swoim komunikacie oficjalne władze mówią o stymulacji podaży egipskiej turystyki, przekształcanie relacji z sektorem prywatnym, wzbudzanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa, inwestycje infrastrukturalne i stałe dofinansowanie branży. Wydaje się, że kraj faktycznie jest na dobrej drodze. 

Nawet w newralgicznym aspekcie bezpieczeństwa, z aktywnym konfliktem w graniczącej z Egiptem Strefie Gazy, liczba turystów nie spadła w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku. W ostatnim kwartale 2023 Egipt odwiedziło 3,6 miliona osób. 

Czytaj także: "Plaża śmierci" w Egipcie zaprasza turystów. W jeden dzień zginęło tam aż 16 osób

Sukcesy na polu turystyki dostrzegają nie tylko przedstawiciele ministerstwa zainteresowanego kraju. Informacje o widocznej poprawie potwierdzają też różne raporty – w tym polskie.

Coraz lepsza baza i coraz niższe ceny. Pozycję Egiptu potwierdzają też polskie raporty

Na ustawiczny rozwój bazy hotelowej i infrastruktury zwracają uwagę specjaliści z polskiego rynku. Według raportu przygotowanego przez portal wakacje.pl Egipt cieszy się największą popularnością wśród kierunków zagranicznych w zimie. Kraj Faraonów króluje w każdej z wyszczególnionych kategorii: wśród par, singli i rodzin z dziećmi. Na podium "stanęły" też Hiszpania i Malta.

Nie jest to w żadnym razie niespodziewany wynik, Egipt znajdował się na szczycie zestawienia także w poprzednich latach. W tym roku, oprócz poprawy infrastrukturalnej pojawił się jeszcze jeden, niezmiernie ważny czynnik – w porównaniu z poprzednim sezonem oferty wycieczek do Egiptu staniały i to o niemal 15 procent!

W raporcie "Zagraniczne wakacje Polaków 2023" przygotowanym przez Polską Izbę Turystyki, Egipt zajął 3. miejsce (10,5 proc.), za Turcją (35,8 proc.) i Grecją (18,5 proc.).

Egipt popularny nie tylko w lecie. Topowy kierunek ferii 2024

Ile kosztował tydzień w Hurghadzie lub Marsa Alam na początku stycznia 2024? 

W przypadku par cena za całą rezerwację wynosiła średnio 6180 zł, dla rodziny z jednym dzieckiem 8408 zł, a z dwójką pociech – 10562 zł. Zdecydowanym liderem są oferty wycieczek na 7 dni, taki przedział czasowy wybrało aż 67 proc. polskich turystów.

Patrząc na ambitne cele, ale przede wszystkim stały rozwój egipskiej infrastruktury możemy śmiało zakładać, że w najbliższych latach ustanowiony właśnie rekord będzie jeszcze wielokrotnie śrubowany.

Zobacz też:

To najmniejsze uzdrowisko w Polsce. Każdego roku przyciąga tłumy kuracjusz

Na zdjęciach wygląda jak Włochy. Ta mała miejscowość w Polsce to wakacyjny hit

Przeczytaj przed wyjazdem do Wenecji. Te miejsca zwiedzisz zupełnie za darmo

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciekawe miejsca | wakacje