Reklama
Reklama

Planujesz wakacje w Albanii? Sprawdź, jaką walutę zabrać

Wakacje w Albanii mogą być niezapomnianym przeżyciem. To kraj, w którym różne kultury przeplatają się ze sobą, a widoki zapierają dech w piersiach. Zanim jednak zdecydujesz się na wyjazd do tego państwa, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami. Sprawdź, jaka waluta obowiązuje w Albanii i czym najlepiej płacić, by było to opłacalne.

Albania staje się nowym turystycznym hitem wśród Polaków. Ten kierunek zyskuje na popularności, gdyż coraz więcej osób docenia śródziemnomorski klimat, urokliwe plaże i zatoki, a także wyjątkową architekturę: starożytne ruiny, twierdze, cerkwie czy meczety. 

W tym kraju wiele kultur przeplata się ze sobą, a widoki zapierają dech w piersiach. Pamiętaj jednak, by odpowiednio przygotować się do wakacji w Albanii. Przed podróżą do tego miejsca, sprawdź, czy warto wymienić polskie złotówki na walutę obowiązującą w Albanii, aby móc spróbować lokalnych pyszności, skorzystać z płatnych atrakcji czy kupić pamiątki. 

Może cię zainteresować: Planujesz podróż na Karaiby? Wcale nie musisz wyrabiać paszportu

Albania - jaka waluta obowiązuje w kraju?

Obowiązującą walutą w Albanii jest lek albański (w skrócie ALL lub LEK). Pieniądze te zostały wprowadzone do oficjalnego obiegu w 1926 roku, a ich nazwa odnosi się do imienia lokalnego bohatera narodowego - Lekë Dukagjiniego, który zasłynął w walkach z Imperium Osmańskim.

Teoretycznie 1 lek dzieli się 100 qindarek, jednak obecnie z uwagi na inflację praktycznie nie korzysta się już z nominałów mniejszych niż 5 lek. O wiele częściej niż monetami, ludzie tutaj posługują się banknotami o nominałach: 200, 500, 1000, 2000 i 5000 leków.

Aktualne kursy albańskich leków. Są korzystne dla Polaków

Spoglądając na albańskiego leka, można zauważyć niewielkie wahania (podobnie jak w przypadku wszystkich innych walut). Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to jednak ona jednak szczególnie droga dla Polaków. 

Obecnie (na dzień 24.06.2024) kurs wymiany ALL-PLN wynosi 0,043 zł w przypadku 1 leka. Wymiany gotówki na miejscu możesz dokonać w kantorze w centrum miasta, w banku, hotelu, a często również w lokalnym sklepiku czy u cinkciarzy.

Czytaj również: Nie tylko magnes. Te pamiątki koniecznie przywieź ze sobą z Egiptu

Nie tylko lekiem. Czym płacić w Albanii w 2024 roku?

Płatność albańskim lekiem to najlepsza opcja, gdyż w wielu miejscach wciąż nie ma terminali płatniczych, (choć te są coraz powszechniejsze). Lokalną walutę powinieneś mieć przy sobie, zwłaszcza jeśli spędzasz urlop w małym miasteczku lub na wsi, jednak w dużych miastach możesz również płacić w euro. 

Obecnie (na dzień 24.06.2024) kurs wymiany ALL-EUR wynosi 0,0100 euro w przypadku 1 leka.

Atrakcyjnym rozwiązaniem dla turystów może być także opcja płatności kartą wielowalutową Revolut. Jej posiadanie ułatwia płatności za granicą i wymianę waluty w Albanii w kursie międzybankowym. 

Zobacz też:

​Nazywają ją Miastem Aniołów. Leży rzut beretem od Krakowa

W tym miejscu w Polsce powstało nowe jezioro. To wszystko zasługa zwierząt

Mówią, że to najpiękniejsze termy w Europie. Tylko dwie godziny drogi z Polski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | wakacje | wczasy | urlop